19 серпня 2017, субота

Україна vs кредитори. Чому угоду про списання боргу не можна назвати перемогою

коментувати
У київського керівництва є значно серйозніші проблеми, ніж списання боргів на меншу суму, ніж очікувалося

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Реструктуризація боргу, про яку Україна домовилася із приватними кредиторами, на перший погляд здається перемогою для обох сторін: уряд може хвалитися тим, що переконав кредиторів піти на списання частини боргу, а кредитори – порадіти, що, власне, нічого не втратили.

Але п'ятимісячні переговори мало чим допоможуть Україні: це все одно що закінчити брудні танці в клубі цнотливим поцілунком. Результат переговорів навіть не дозволить виконати вимоги МВФ і заощадити $15,3 млрд.

Згідно з укладеною в четвер угодою, з $18 млрд боргу буде списано $3,6 млрд (20%). Якщо на аналогічні умови погодяться власники деяких державних зобов'язань і муніципальних облігацій Києва, сума списання збільшиться до $3,8 млрд. Основні виплати відкладено на чотири роки, з 2015-2023 до 2019-2027, а відсоткові ставки буде підвищено до 7,75% з нинішніх 7,22%. Також кредитори України отримають прив'язані до зростання гарантії, які гарантують їм дохід, якщо українська економіка розвиватиметься хоча б темпами, передбаченими МВФ.

Для кредиторів це більш-менш нейтральний результат. У поточному вартісному вираженні нова угода гарантує їм майже такі самі виплати, як і початкова. У сумарному вираженні вони втратили близько півмільярда – непоганий результат із огляду на те, як помилилися кредитори, сподіваючись на українські облігації.

Результат переговорів навіть не дозволить виконати вимоги МВФ і заощадити $15,3 млрд

Україна просить Росію погодитися на такі самі умови щодо її $3-мільярдного кредиту, який має бути виплачений у грудні. З фінансової точки зору Росія нічого не втратить, погодившись. Проте міністр фінансів РФ Антон Сілуанов вже відмовився реструктуризувати борг, вкотре продемонструвавши, що для РФ це питання є політичним. Поведінка Сілуанова також може бути демонстрацією відсутності віри в те, що Україна зможе повернути борг у 2019-му. Зрештою угода про борг майже не допоможе Україні виконати програму МВФ, від якої залежить фінансова стійкість країни.

Угода, однак, дасть Україні короткий перепочинок. Цього року Україна мала б виплатити $6,7 млрд, але тепер ці платежі відтерміновано. І все ж заощадити необхідні $15,3 млрд не вдасться. Власне через відстрочення Україна змушена буде виплатити більше, оскільки їй доведеться покривати відсотки за боргами, які в іншому разі були б виплачені.

Решта пунктів програми МВФ також здається нереалістичною. Я вже писав про занадто оптимістичні прогнози зростання української економіки. Готовність уряду збільшити виплати кредиторам у разі відновлення зростання може бути знаком того, що й він у це зростання не дуже вірить.

Уряд не збільшуватиме платежів, якщо економіка зростатиме на 3% або менше, але у разі підвищення зростання буде збільшуватися і ставка. Ці умови набудуть чинності 2021 року і тільки якщо ВВП України до того моменту досягне $125,4 млрд. Якби уряд справді вірив, що це можливо, то навряд чи став би настільки охоче обіцяти кредиторам потенційні мільярди.

Поки що складається враження, що план МВФ тріщить скрізь – частково за допомогою самого фонду. Зараз він просуває податкові зміни, які закриють дуже важливу шпарину – нині нею користується IT-індустрія та інші «білі комірці», – не знижуючи при цьому податкових ставок.

Водночас корупція залишається тотальною, попри всі зусилля, кинуті на боротьбу з нею. Чеський інвестбанкір Томаш Фіала нещодавно звинуватив президента і прем'єра в тому, що вони продавали місця в партійних списках. І, ніби цього було замало, конфлікт на сході України знову перейшов у активну фазу.

У київського керівництва є значно серйозніші проблеми, ніж списання боргів на меншу суму, ніж очікувалося. Якщо йому вдасться досягти прогресу найближчими місяцями, угода із кредиторами меркне у порівнянні з цим успіхом. Якщо ж воно зазнає невдачі, майбутній українській владі доведеться тісно спілкуватися з міжнародними кредиторами, очолюваними Franklin Templeton.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонено.

Більше думок тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.