20 серпня 2017, неділя

У що обходиться Путіну його «обложена фортеця»

коментувати
Ізоляціоністська економічна політика Росії – суміш протекціонізму, мстивості та побоювання шпигунів

Оригінал тексту опубліковано на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Збитки, завдані Росії західними санкціями, оцінити непросто. Падіння економіки країни майже повністю пов'язане зі зниженням цін на нафту, яке призвело до різкої девальвації та стрибка процентних ставок. Але санкції підігріли параною Кремля, що призвело російську економіку в стан готовності до оборони.

За період з січня по вересень російський експорт зменшився на 31,9%, а імпорт – на 38,8%. Можна було б сказати, що причиною стала девальвація рубля, але самоізоляція також зіграла свою роль. Одна з форм самоізоляції - односторонні торгові обмеження, зокрема, запроваджена Володимиром Путіним мстива і неефективна заборона на продукти з країн, які підтримали санкції проти Росії. Іншою формою є фінансова ізоляція, що посилюється.

Ембарго виявилося невдалим відразу за декількома напрямками. Незважаючи на серпневий звіт, який показав, що на імпорт продуктів припала непропорційно велика частина загального падіння торгівлі, російські виробники виявилися нездатні заповнити нішу, що призвело до різкого зростання цін і появи схем для обходу заборони. Наприклад, європейський експорт молока та вершків у Білорусі в 2014 році збільшився в 573 рази. Очевидно, що «зайве» європейське молоко пішло в Росію. Також континентальна Білорусь стала великим експортером риби. У той же час сільськогосподарський експорт ЄС продовжив зростати, немов російського ринку і не існувало; експорт Польщі, наприклад, виріс у минулому році на 7,1%, а в першій половині 2015 року – на 6,4%.

Росіяни поки згодні жити в уявному світі Путіна

Незважаючи на фіаско, російська влада хоче повторити експеримент на інших ринках. З 1 січня 2016 державні служби будуть змушені доводити, що їм необхідне іноземне програмне забезпечення, перш ніж вони зможуть його придбати. Окремий урядовий указ дозволяє подібні покупки тільки в разі відсутності російського аналога. Поясненням цього є суміш страху, що західні країни будуть шпигувати за Росією через офісні додатки, і бажання підштовхнути місцеве виробництво, відрізавши конкуренцію. Європейська бізнес-асоціація, найбільший бізнес-лобіст в РФ, нещодавно написала уряду листа, в якому висловила побоювання, що в таких умовах західні технологічні компанії, можливо, не зможуть продовжувати працювати в Росії.

Але непродумані торгові обмеження – тільки частина історії. Згідно з даними Центробанку, російський приватний сектор, який тривалий час був великим боржником, нещодавно перетворився в кредитора: тепер світ повинен йому $73 млн.

Під визначення «приватного сектора» у Центрального банку потрапляють великі контрольовані державою компанії – Сбербанк, ВТБ, Роснефть і Газпром, всі у списку санкцій Заходу, - але ще і справжні приватні компанії, для яких доступ до західного фінансування ненадійний або дорогий. З цих причин вони зробили все можливе, щоб виплатити борги і скуповувати іноземні активи.

На тлі цього стали помітні два тренди: стрімке виснаження міжнародних резервів Центробанку і відчутний витік капіталу. У березні резерви досягли позначки в $350,5 млрд – на $160 млрд менше, ніж на початку 2014. За ті ж 15 місяців Росія втратила $185 млрд за рахунок відпливу капіталу. Після досягнення боргової балансу обидва потоку різко зупинилися. Міжнародні резерви збільшилися до $374,6 млрд, а витік капіталу за період з квітня по вересень досяг всього $7 млрд.

Це добре для російських валютних резервів, які фінансове керівництво намагається не виснажувати на тлі скорочення нафтових доходів, замість цього дозволяючи девальвацію рубля. Але це передбачає, що країна пішла в оборону. Бізнес перестав залучати більш дешеві іноземні ресурси для внутрішніх інвестицій, з січня по вересень інвестиції впали на 5,8%. Він також перестав розширюватися за межами Росії.

Тим часом уряд докладає особливих зусиль, щоб зупинити нелегальний відтік капіталу. На цьому тижні в Москві був затриманий банкір Олександр Григор'єв – команда спецназу поклала його на підлогу в ресторані, де він вечеряв зі своєю дівчиною. Його звинуватили у незаконному виведенні з країни $50 млрд за останні три роки. Імовірно, велика частина грошей була виведена через Молдову та країни Балтії. Російські фірми, створені спеціально для цих цілей, гарантували борги компаній у цих країнах. Компанії оголошували дефолт, їхні фіктивні кредитори зверталися в суд у Молдові, Литві та Естонії, і вироки суду ставали законною підставою грошових переказів з Росії.

Ця схема працювала роками, як мінімум з 2011 року, але прикрити її вирішили тільки зараз, коли уряд дійсно вирішив утримати гроші у «Фортеці Росія».

Ізоляціоністська економічна політика Росії – суміш протекціонізму, мстивості, страху шпигунів, фінансового управління, спрямованого на мінімізацію ризиків, і жорсткого контролю силовиків. У ній є своя специфічна гармонія, і вона синхронізована з безперервною пропагандою, переконуючої росіян, що весь світ налаштований проти них. Це, в першу чергу, відображення поглядів Путіна на все навколо – від економіки до геополітики. Фортеця Росія існує в голові Путіна, і росіяни, які розплачуються падінням рівня життя – доходи за період з січня по вересень впали на 3,3% - поки згодні жити в його уявному світі.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше думок тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.