29 червня 2017, четвер

Шок: влада США знає, що Путін - корупціонер

коментувати
«Кульгава» адміністрація Обами може дозволити собі виявляти зневагу. Американці просто розважаються, озвучуючи очевидну правду

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Дмитро Пєсков, прес-секретар Володимира Путіна, поскаржився у п'ятницю на «активне використання російської теми і Путіна у внутрішніх електоральних іграх США». Кожному, хто минулого тижня спостерігав за виборчою кампанією в Айові, ця заява здасться абсурдною: Росія там майже нікого не хвилює. Проте остання видимість дипломатичної ввічливості швидко зникає з американо-російських відносин.

Під час кампанії я чув згадки про Росію тільки мимохідь: жителів Айови значно більше хвилюють такі питання, як чиста вода, виробництво етанолу, студентські кредити і зайнятість. Вихвалення Путіна звучить лише від прихильників Дональда Трампа, та й то нечасто. З усіх кандидатів найбільше посилався на РФ (на подив) Бен Карсон, колишній нейрохірург, який безуспішно спробував сформувати собі хоч якусь позицію щодо зовнішньополітичних питань. Серед його свіжих помилок: припущення про те, що як мінімум кілька американських бригад перебувають у країнах Балтії, а також що НАТО захищає Україну.

Але Пєскова турбує не Карсон і решта кандидатів у президенти. Він незадоволений недавніми заявами американських чиновників щодо корумпованості Путіна.

Перша з цих заяв прозвучала в документальному фільмі ВВС «Таємні багатства Путіна». Стрічка претендує на статус розслідування особистих статків президента РФ, хоча переважно просто об'єднує окремі фрагменти, вже опубліковані в інших місцях, а також спирається на заяви опонентів Путіна, які майже нічого не знають про його фінанси. Це саме по собі не дуже стурбувало б Кремль. Але і пересічні російські глядачі, і чиновники звернули увагу на відрізок, в якому Адам Шубін, заступник міністра фінансів США, сказав, що американський уряд багато років знав: Путін - корумпований.

«Ми бачили, як він збагачує своїх друзів і близьких союзників і відтісняє від користування державними активами тих, кого не вважає друзями... На мою думку, це картина корупції», - сказав Шубін.

Російські чиновники навіть не намагаються переконати адміністрацію Обами в тому, що Путін не корумпований

Це теж не було новиною. Те, що ласі державні контракти йдуть друзям Путіна, а інші його приятелі керують великими державними компаніями, використовуючи безліч можливостей для особистого збагачення, було відомо давно. Не те щоб Шубін, відповідальний за економічні санкції США, оприлюднив документи, які доводять, що Путін – мільярдер. Власне, його колеги робили конкретнішу і, відповідно, шкідливішу заяву в березні 2014 року, повідомивши, що Путін може отримувати прибуток від Gunvor, компанії, створеної його старим другом Геннадієм Тимченком. «У Путіна є інвестиції в Gunvor, і він може мати доступ до коштів компанії», - заявили тоді в міністерстві.

Пєсков спростував заяву Шубіна як «чисту фантастику», і це могло б стати кінцем історії. Але в четвер прес-секретаря Білого Дому Джоша Ернеста запитали, чи відображають слова Шубіна позицію адміністрації Обами, і він відповів позитивно: «Оцінка представника Мінфіну США найкраще відображає думку адміністрації».

Це розлютило і Кремль, і російське МЗС. Пєсков розкритикував спроби «наших так званих партнерів» перейти до «особистих образ» через нездатність вплинути на «тверду позицію Москви щодо українського та сирійського питань». Він згадав виборчу кампанію США і російські президентські вибори, заплановані на 2018 рік. США, за його словами, готові лаяти Путіна, навіть не знаючи, чи збирається він знову балотуватися в президенти.

Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров зателефонував держсекретареві США Джону Керрі, щоб сказати йому, що звинувачення прирівнюються до «навмисного нагнітання напруженості» між державами.

Я вже казав, що не вірю в те, що Путін володіє величезними особистими статками, які можна відстежити. Він цього не потребує, бо має владу збагатити або розорити будь-яку людину в Росії. Після полишення президентської посади він зможе конвертувати ці дружні зв'язки в більш ніж зручне життя.

Деякі з цих зв'язків дуже близькі. Кирило Шамалов, син давнього товариша Путіна, за деякими даними, одружений із його донькою Катериною й отримав велику позику від банку, контрольованого іншим товаришем Путіна, на покупку 17%-ї частки в найбільшій в Росії нафтохімічній компанії Сибур.

Володіти будь-якими активами на своє ім'я, навіть через компанії-прокладки – непотрібні клопоти для Путіна, бо створюють можливості для шантажу і скандалу, що зашкодило б його популярності в Росії. Американський уряд, ймовірно, опублікував би конкретні дані про зв'язки Путіна з Gunvor, якщо б такі дані у нього були.

Проте відсутність особистих статків не робить Путіна менш корумпованим. Шубін прав: кумівський капіталізм – корумпована система. Така, відповідно, і людина, яка її очолює.

Ця логіка, схоже, зрозуміла і російським чиновникам. Вони не намагаються переконати адміністрацію Обами в тому, що Путін не корумпований. Вони просто хочуть, щоб США дотримувалися дипломатичного протоколу й утримувалися від згадки про те, що російська система прогнила згори донизу. В їхньому розумінні відсутність офіційного визнання корупції означає мовчазну згоду. Заяви Шубіна та Ернеста є образливими, бо демонструють презирство, відмову сприймати Кремль як рівного партнера.

«Кульгава» адміністрація Обами може собі дозволити виявляти зневагу. Це наступному президенту доведеться брати поважніший тон – або продовжити лінію Обами, зачинивши Путіна «в його маленькій коробці», як запропонував Путін на республіканських дебатах.

Неможливо припустити, що американські чиновники вигадали план перешкодити Путіну на виборах 2018 року – він сам прекрасно упорається з руйнуванням російської економіки – або, як сподіваються деякі опоненти Путіна, офіційно звинуватити його в корупції, зробивши вигнанцем на міжнародній арені. Вони просто розважаються, озвучуючи очевидну правду: лідер країни, яка посідає 119 місце з 167 у недавньому рейтингу сприйняття корупції Transparency International, зобов'язаний зіграти свою роль в цьому загниванні.

І все ж було б непогано, якби США були настільки ж відверті щодо більш дружніх режимів. Через два роки після Революції гідності Україна залишається 130-ю в цьому списку, але ніхто у Вашингтоні не звинувачував офіційно в корупції президента Порошенка чи прем'єра Яценюка.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.