16 грудня 2017, субота

Місце України в республіканській Америці

коментувати
До влади в США приходять рейганісти, так звані яструби, люди, які традиційно підтримують жорстку політику щодо Росії

Напружена боротьба на останніх президентських виборах у Сполучених Штатах зберігалася аж до завершення підрахунку голосів. Перемоги Дональда Трампа не віщував ніхто – ні Bloomberg, ні Washington Post, ні New York Times, ні багато людей з американських урядових структур, з якими мені доводилося спілкуватися.

Найбільше перемога Трампа вплине на саму Америку. В ході своєї передвиборної кампанії республіканець концентрувався на декількох ключових обіцянках, що стосуються безпосередньо внутрішньої політики.

Перша – відмова від системи Obamacare, реформи охорони здоров'я Барака Обами. Введена ним система медичного обслуговування дуже суперечлива. Її нещадно критикують американські республіканці і страхові компанії – Обама, по суті, спробував покласти край монополії страхових компаній, що існувала на ринку десятиліттями. Великі страховики втрачають мільярди доларів. Відразу ж після перемоги Трампа вони запустили хвилю роликів, які закликають американців підписати петицію про скасування Obamacare.

Друга обіцянка – скорочення кількості податків, що республіканці традиційно роблять щоразу, коли приходять до влади. Це призведе до зменшення виплат для незахищених верств населення, перегляду бюджетного пирога на користь середнього і вищого класу. Постраждає найбідніша частина Америки.

Ніякого відкату від політики санкцій щодо Росії не відбудеться

Третя обіцянка – збільшення військових асигнувань. Після перемоги Трампа в Пентагоні, напевно, запускали б феєрверки, якби могли. Усі чекають серйозного збільшення військових витрат.

Четверта обіцянка –депортувати із США мексиканських нелегалів першим же розпорядженням на посаді президента. Втім, я б сильно не загострював на цьому увагу, оскільки депортація мексиканців із США відбувається постійно, близько 400 тисяч щорічно. Різниця лише в тому, що за Обами це відбувалося тихо, а за Трампа буде з помпою.

П'ята обіцянка – нанести удар по китайській промисловості, зокрема, металургії, щоб підвищити металургійне виробництво у США. Знову-таки, відповідні санкції вводив Обама. Щоправда, робив це тихо. А Трамп, з його схильністю до піару, буде це робити під об'єктивами телекамер.

Шоста обіцянка – посадити Хілларі Клінтон у в'язницю. У США це питання активно обговорюється на тлі чуток про можливе призначення на пост генерального прокурора колишнього мера Нью-Йорка Рудольфа Джуліані. Якщо це відбудеться, цілком імовірно, що проти Клінтон буде порушено кримінальні справи в справі про електронне листування. Як це позначиться на країні і особливо на політичному істеблішменті, який і без того вороже налаштований щодо Трампа, невідомо. Чи хоче Трамп отримати свою Тимошенко у в'язниці, велике питання.

За американською традицією, протягом тижня Трамп оголосить про призначення ключових позицій у своїй адміністрації. При цьому в нього є більшість у Конгресі: і в Сенаті, і в Палаті представників домінують республіканці, що багато в чому спрощує реалізацію його політики. Якби перемогла Клінтон, їй довелося б дуже важко з республіканським парламентом.

Якими будуть наслідки для України? Насамперед, можу засмутити наших російських «друзів»: ніякого відкату від політики санкцій щодо Росії не відбудеться. Всі великі лобісти України пройшли Конгрес, а вчора представник Республіканської партії в Комітеті з розвідки заявив, що вони не відступлять від принципу підтримки України й очікують від нового президента США продовження тиску на Росію щодо виведення військ із Донбасу і дотримання Мінських угод. Це дуже важливий момент. До влади приходять рейганісти, так звані яструби, люди, які традиційно підтримують жорстку політику щодо Росії.

При цьому потрібно розуміти, що процес входження у владу буде тягнутися якийсь час, тобто до України та інших союзників у Трампа руки дійдуть не раніше, ніж навесні. Таким чином, у Путіна з'явиться вікно можливостей, коли американці будуть максимально пасивні. Він може цим скористатися, на жаль.

Проблема для України також може бути в тому, що Трамп, як бізнесмен, буде жорстко ставитися до питань виділення допомоги. Цілком ймовірно, що обсяг американської допомоги як Україні, так і іншим країнам серйозно скоротиться. У питаннях фінансування ми, можливо, будемо згадувати Обаму зі сльозами на очах.

Трамп буде вимагати виконання зобов'язань: не зробили, порушили угоду, значить, все відміняється. З іншого боку, Петро Порошенко - теж, по натурі своїй, бізнесмен. Існує висока ймовірність, що вони зможуть домовитися. Наскільки мені відомо, є великі шанси, що президент України прибуде з візитом до Вашингтона вже навесні або влітку.

Україна, у будь-якому разі, залишиться в пріоритеті американської адміністрації, особливо коли при владі республіканці.

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.