22 листопада 2017, середа

Дембельський акорд Шокіна. Кого арештують після Корбана

коментувати
Якщо рішення про відставку генпрокурора вже прийнято, то тепер Шокін може здійснювати будь-які резонансні затримання, викликаючи на себе негатив

Ситуація з генпрокурором Віктором Шокіним така: зірки складаються сьогодні об'єктивно проти нього. Найголовніший арбітр в цій ситуації, американці, вже свої заяви зробили. Причому, якщо зазвичай американці воліють доносити свої аргументи не публічно, то в даному випадку посол США в Україні Джеффрі Пайєтт зробив дві заяви щодо пана Шокіна, поклавши на нього відповідальність за можливе призупинення введення безвізового режиму з ЄС, і заявивши, що генпрокуратура сьогодні є головним гальмом у розслідуванні антикорупційних дій.

Те, що в американців є сьогодні серйозне право впливати на розстановку кадрів - не секрет. Американці посприяли появі тут і грузинської команди в генпрокуратурі, того ж Сакварелідзе, зокрема, висловлюють повну підтримку і йому, і Касько, і іншим прокурорам. Це дуже чіткі сигнали того, що американців не влаштовує, як іде боротьба з корупцією, і вони прямо пов'язали виділення подальшої допомоги Україні з успішними антикорупційними реформами.

При цьому американці кажуть, що в частині законодавства вони всім задоволені, тобто прийняті закони, створено Національне антикорупційне бюро. Але саме прокуратура сьогодні - це п'яте колесо у возі.

У мене є постійний контакт з представниками МВФ. Вони точно так само висловлювали серйозні побоювання і невдоволення боротьбою з корупцією, у тому числі ключовим тут називається генпрокуратура в даному випадку. Тому з того, що вчора два народні депутати БПП, які завжди чітко тримають ніс за вітром, Найєм та Лещенко, несподівано підписалися за звільнення генпрокурора, а у них тісний контакт з тими ж американцями, можна зробити чіткі висновки щодо того, що фактично сьогодні рішення про заміну генпрокурора прийнято. Питання того, коли це рішення визріє, знаходиться виключно в компетенції президента.

Джеффрі Пайєтт поклав на Шокіна відповідальність за проблеми з безвізовим режимом

Що сьогодні відбувається? Якщо вибудовувати ланцюжок дій Шокіна, як дембельський акорд, то сьогодні Шокін може приймати будь-які резонансні рішення про затримання, як у справі того ж Корбана, і викликати на себе негатив. Тобто, якщо ми виходимо з того, що президент прийняв рішення звільнити Шокіна, і той про це знає, то він сьогодні може дозволити собі заарештувати фактично будь-яких людей, розуміючи, що піде у відставку або буде звільнений в найближчий час. Тому президент користується ним, як громовідводом.

Рішення по Корбану, яке викликало неоднозначну реакцію, незважаючи на те, що це рішення виправдане (всі чудово розуміють, що за Корбаном занадто багато злочинів). Але питання задається: що, якщо тільки один Корбан сяде, а не сядуть представники Оппоблока та колишні соратники Януковича? Це серйозний перекіс у питанні справедливості, так зване вибіркове правосуддя, на яке західні партнери, ті ж американці, реагують досить різко та боляче. Тому складається враження, що зараз Шокін проведе серію якихось резонансних затримань, які викликають неприйняття.

Президент їх анонсував, що важливо, в недільному зверненні. Він сказав, що цей арешт не останній. Цей тиждень сесійний, знову ж, не випадково це все збіглося із заявою президента. Тобто, якщо ми вибудуємо далі ланцюжок, то цілком прогнозовано, що сьогодні в залі, оскільки йде сесійний тиждень, будуть винесені прізвища дійових нардепів, у тому числі від Оппоблока. Йдеться про Добкіна, Бакуліна, колишнього замглави Нафтогазу України, та Папієва. Тобто все вкладається в ланцюжок: спочатку заарештували Корбана, викликали серйозну кризу довіри до влади, до президента, а потім починається сесійний тиждень, і президент виносить в зал прізвища регіоналів. Всі в шоці. Критикували президента, а тут, виявляється, що президент пішов далі і почав заарештовувати подальших персонажів. Тому, я думаю, що рішення про Шокіна, про його заміну дійсно прийнято і відставка відбудеться протягом найближчого місяця.

Хто може його замінити? Я б звернув увагу на виступ Саакашвілі в ефірі "1+1", він назвав там ряд дуже резонансних прізвищ. А враховуючи, що у Саакашвілі є американське прикриття, як і у всієї грузинської команди, цілком ймовірно, що американці лобіюють сьогодні прокурора з грузинського середовища. Це не обов'язково сам Саакашвілі, це може бути той же Сакварелідзе. Але це було б вигідно президенту: прокурор, від якого він може відсторонитися і сказати, що, "ось, бачите, я не маю ніякого впливу, навіть якщо він починає судити людей з БПП, що я можу з цим зробити, це його рішення, нового прокурора".

Що стосується Корбана, то тут є два сценарії для президента, і обидва не дуже гарні. Перший - це якщо за Корбаном не буде якихось серйозних посадок з іншого табору. Це викличе серйозне неприйняття. Дану позицію сьогодні критикують навіть представники БПП, зокрема, про це жорстко написав депутат від БПП з Донецької області Єгор Фірсов в блозі на "Українській правді". Другий сценарій ще гірший: якщо Корбана відпустять. Зрозуміло, що гроші на заставу він збере запросто. І він же не заспокоїться, тобто Корбана фактично виводять сьогодні в першу лігу українських політиків. Фактично, руками генпрокуратури. І він тоді отримує нову можливість, трибуну для критики дій влади, плюс істотно зростають шанси Бориса Філатова виграти дніпропетровські вибори. І тим самим руками генпрокуратури створюють дуже потужного і небезпечного ворога, який тепер буде розуміти, що влада щодо нього може йти далеко, до кінця, тому, як загнаний звір, боротиметься за своє виживання всіма можливими методами.

Якщо ми говоримо про анонсовані президентом арешти, то ми повинні шукати людей з оточення олігархів. Фактично, посадили праву руку одного з найбільших представників пана Коломойського. У нас в даний момент не так багато груп. Група Пінчука на сьогодні не грає, вона не представляє ніякої небезпеки. Із серйозних ФПГ у нас в межі розгляду тільки група Фірташа-Льовочкіна і група Ахметова. Тобто це ті групи, удар по яких буде підтриманий сьогодні і більшістю політиків, і громадянським суспільством, тому треба шукати людей. Звертаю увагу на Бакуліна, як представника цієї групи, нинішнього депутата Оппоблока, він не публічний, але, якщо його дійсно взяти, то це буде серйозним ударом. І це буде підтримано елітами та журналістами, а також всіма експертами.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.