25 вересня 2017, понеділок

Старі звички живучі

коментувати
Україна декларує готовність перейти на принципи ЄС, але на практиці чіпляється за старі заборони, що створюють ґрунт для корупції

Що мається на увазі під зоною вільної торгівлі? Угода про скорочення бар'єрів і збільшення торгівлі для обопільної економічної вигоди обох сторін. 1 січня ЄС і Україна, нарешті, почали процес формування глибокої і всеосяжної зони вільної торгівлі (ГВЗВТ).

Багато тарифів на імпорт були або ліквідовані, або знижені і будуть знижуватися до кінця 7-річного перехідного періоду, передбаченого угодою. До того часу 99% (загальної вартості) товарообігу не буде обкладатися тарифами. Зниження тарифів і ліквідація інших законодавчих бар'єрів забезпечують більш легкий доступ на інші ринки, сприяють створенню нових робочих місць, зростанню економіки, припливу інвестицій, а також модернізації і підвищенню конкурентоспроможності української промисловості.

Як мінімум, це сторони пообіцяли один одному зробити. Основний фактор - розуміння української сторони, що місцевому бізнесу доведеться адаптувати свою роботу відповідно до сучасних міжнародних стандартів та бізнес-практик. Український бізнес повинен буде конкурувати по таким показникам як ціна, інновації і якість. Модель роботи, при якій бізнес міг захистити себе шляхом монополізації ринку, обмеження можливостей для конкурентів, отримання субсидій або підтримки з боку держави на шкоду іншим підприємцям, має піти в минуле. Правила Світової організації торгівлі, до якої Україна належить з 2008 року і ЄС багато в чому націлені на припинення подібних захисних заходів та відкриття ринків для всіх, надаючи чесні та недискримінаційні умови роботи. Такий ринок і такі рівні умови для будь-якого бізнесу залучають інвестиції і підсилюють конкуренції, що в результаті призводить до зниження цін і поліпшення якості товарів.

Якби Україна вирішила, що хоче захистити свої ліси, ЄС був би тільки за

Що ж відбувається в деревообробному секторі української економіки? З 1 листопада минулого року експорт необробленого дерева з України був повністю заборонений. Завдяки законопроекту, який просували тісно пов'язані з деревообробною промисловістю народні депутати, необроблена деревина з українських лісів доступна тільки для тих компаній, які розташовані на території України. Накладено заборону на 10 років. Подібне обмеження прямо суперечить принципам вільної торгівлі, і є яскравим прикладом старих традицій ведення бізнесу в Україні, яких не повинно бути сьогодні.

Україні вкрай необхідні іноземні приватні інвестиції. А інвестори, зі свого боку, хочуть передбачуваного і справедливого ставлення до себе. Це передбачає чітке дотримання міжнародних зобов'язань. Україна повинна продемонструвати ЄС і потенційним інвесторам, що вона є надійним партнером. Заборона на експорт дерева суперечить зобов'язанням України як члена СОТ. Крім того, вона прямо суперечить ключовим принципом ГВЗВТ, згідно з якою обидві сторони домовляються не накладати будь-яких обмежень на експорт. Немає нічого більш обмежуючого, ніж повна заборона. Щоб бути до кінця чесними, потрібно відзначити, що по цим же причинам уряд в минулому році рекомендував президенту накласти вето на даний законопроект. Тим не менш, голова держави все одно підписав його.

Україна повинна грати в міжнародну торгівельну гру чесно. ГВЗВТ і без того в основному складена на користь України. Завдяки тому, що ЄС знижує свої тарифи, український бізнес отримує доступ до одного з найбільших і найбагатших ринків у світі, зберігаючи при цьому певний рівень захисту для своїх товарів протягом ще декількох років. Таким чином, українському бізнесу дано час пристосуватися.

Сьогодні Україна наполягає на наданні доступу українських товарів на ринок ЄС швидше, ніж це передбачалося в умовах ГВЗВТ, що цілком зрозуміло, враховуючи збиток, який Росія завдала торгівлі країни в східному напрямку. Тим не менш, члени ЄС навряд чи задовольнять прохання України, якщо будуть бачити, що вона в той же час вводить обмеження на експорт сировинних товарів на догоду своєму бізнесу і, відповідно, на шкоду європейському.

Більш того, заборона на експорт лісу з України не допомагає розвитку сектору. Насправді вона створює преференції для одного сектора (переробників дерева) на шкоду іншим (лісорубам, експортерам та переробникам дерева в інших країнах). Вона штучно занижує ціну на деревину для місцевих промисловців, що, звичайно, і було головною метою, через законодавчий фаворитизм. Саме так деякі бізнеси завжди і працювали в Україні: перекроюючи ринок на свою користь через законодавство і видавлюючи потенційних конкурентів. У ЄС немає експортних обмежень на будь-які продукти. Ніяких заборон, квот, податків. Справа в тому, що Євросоюз розуміє, що експорт генерує економічне зростання і робочі місця. Країни з успішними експортними стратегіями – наприклад, Німеччина – визнали б обмеження експорту безумством.

Між іншим, ця заборона не має нічого спільного із захистом навколишнього середовища. Якби Україна вирішила, що хоче захистити свої ліси – включаючи більше унікальну біосферу Карпат – ЄС був би тільки за. Заборону на вирубку в певних районах абсолютно прийнятний – якщо, звичайно, рівною мірою поширюється на всіх.

ЄС запропонував Україні допомогу в пошуку більш підходящих шляхів щодо підтримки деревообробного сектору та його розвитку. Схеми ліцензування, подібні до тих, які застосовуються у багатьох країнах Євросоюзу – один з можливих варіантів: вони посприяють зростанню місцевих бізнесів і одночасно будуть перешкоджати незаконній вирубці та корупції.

Кілька тижнів тому уряд, присоромлений існуючим положенням справ, вніс поправку до законопроекту, завдяки якій заборона буде знята через три роки перехідного періоду. Це гарна новина, хоча складна система аукціонів, яка пропонується на перехідний період, здається дискримінуючою і відкритою для зловживань. ЄС хоче негайного зняття заборони.

Дерево, зрозуміло, не найважливіший товар у відносинах між Україною та ЄС. Але ця тема важлива, оскільки піднімає серйозні питання про те, наскільки серйозно Україна налаштована на проведення економічних реформ і прийняття правил та практик ЄС. Побоювання викликає той факт, що пропозиція скасувати заборону зустріла серйозний опір з боку Ради, так як багато хто вважає заборони моделлю економічного розвитку окремих секторів. За останній тиждень пролунали заклики про посилення обмежень на експорт металобрухту (в даному випадку – підвищені експортні мита). Зона вільної торгівлі має на увазі саме торгівлю без обмежень і можливості, до яких всі будуть мати рівний доступ.

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Ніколас Бердж   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.