21 вересня 2017, четвер

Ласкаво просимо до дивного світу Brexitland

коментувати
Незалежно від того, що вибере Великобританія, вперше за 40 років вона виявиться за межами коридорів влади ЄС

Незалежно від того, що вибере Великобританія, вперше за 40 років вона виявиться за межами коридорів влади ЄС

Країна стала першим членом ЄС, який збирається залишити її лави. Процес буде довгим і суперечливим

Британія проголосувала за вихід з Європейського Союзу, що негайно позначилося на ринкових котируваннях, а також спричинило серйозні політичні наслідки – Девід Кемерон заявив про свою відставку з посади прем'єр-міністра Великобританії.

З юридичної точки зору, процес безпосереднього виходу Британії з ЄС займе якийсь час. Відтепер в країні наступає досить дивний період. Британія як і раніше буде членом Євросоюзу – по суті, референдум мав консультаційний характер, – однак, враховуючи, що британці проголосували проти членства в ЄС, уряд країни політично зобов'язаний організувати процес виходу з блоку.

Він передбачений 50-ю статтею Лісабонської угоди (Договору про Європейський Союз). Це положення затверджене у 2009 році для таких випадків як Brexit. Згідно з умовами договору, переговори про вихід повинні тривати не більше двох років. По закінченню цього часу (або в день, коли набирає чинності досягнута сторонами нова угода про вихід) Британія офіційно виключається зі складу Євросоюзу.

50 стаття вимагає, щоб Британія запустила процес виходу з ЄС, повідомивши про свій намір вийти. Не одна, а цілий масив угод повинні піти за цим повідомленням:

1. Угода про вихід, передбачена ст. 50 Договору про Європейський Союз.

2. Окрема угода про відносини Британії з ЄС у майбутньому, переговори щодо якої можуть тривати довгі роки (а якщо вона вийде за межі регулювання торгових відносин, кожна країна Євросоюзу має ратифікувати її окремо).

Переговори про вихід повинні тривати не більше, ніж два роки

3. Торговельні відносини між Британією та 134 іншими членами СОТ.

4. Договір між іншими країнами ЄС, який прибере всі посилання на Великобританію з угод Євросоюзу.

Тим не менш, основна увага, судячи з усього, буде прикута до переговорів щодо складання договору про вихід.

Як це працює?

Британія стала першим членом ЄС, що збирається залишити її лави. Тим не менш, можна припустити, що Європейська комісія, виконавчий орган Євросоюзу, продовжить вести переговори від імені решти 27 членів блоку. Безсумнівно, за процесом будуть ретельно стежити, перш ніж голосувати за укладену угоду.

Рішення прийме більшість, однак такі країни, як Німеччина, Франція та Італія, отримають більший вплив на цей процес, ніж менші члени ЄС (хоча на практиці, перш ніж приймати якусь угоду, докладають всіх зусиль, щоб усі країни ЄС могли з нею жити). Більш того, якщо угода вийде за межі торгових питань, кожна країна ЄС повинна буде окремо ратифікувати її.

У Європейського парламенту є право вето на подібну угоду, тому він також є важливим гравцем у цьому процесі. Таким чином, на процес імплементації 50-ї статті буде впливати багато сильних гравців, і не факт, що вони погодяться надати Британії вигідні умови, як мінімум для того, щоб прихильникам виходу з ЄС в їхніх власних країнах було непереливки.

Чи може Британія відтермінувати відправлення  повідомлення про задіяння ст. 50?

З юридичної точки зору, так. Британія може не тільки відстрочити повідомлення, але і в принципі не подавати його. Але інші члени ЄС, ймовірно, відмовляться вести переговори до того, як отримають повідомлення.

В ході кампанії прихильники виходу Британії з ЄС пропонували прийняти низку внутрішніх законів, які дозволили б обійти статтю 50. Однак такі заходи порушують законодавство ЄС тому, швидше за все, ніхто їх не стане робити. Це безглузде порушення міжнародного права і законодавства Євросоюзу, яке відштовхне майбутніх партнерів з переговорів і поставить під загрозу майбутні відносини Великобританії з ЄС.

Чи може Великобританія відкликати повідомлення?

Так, якщо країні, наприклад, не сподобається хід переговорів. Неясно, чи дозволено це законом. Договір про Європейський Союз не забороняє цього безпосередньо. Буде безліч поганих політичних передчуттів, однак, цілком можливо, що вони розвіються разом з проведенням другого референдуму, який відкине будь-яку досягнуту угоду про вихід.

Зрештою, Ірландія свого часу роздумувала про проведення референдуму щодо Лісабонського і Ніццького договорів, Данія – щодо Маастрихтського, а Франція і Голландія погодилися на Лісабонській договір приблизно так само, як і на Конституційний договір 1994 року, який спочатку було відкинуто обома державами в ході референдуму.

Чого Британія досягне на переговорах?

Це залежить від того, як (і хто) буде вести переговори з боку Британії, і що готові їй запропонувати інші країни-члени ЄС. Навіть якщо припустити, що вони будуть надто поступливими, перед Британією постануть дуже складні питання.

Чи вона хоче і далі мати доступ до єдиного ринку з 500 млн споживачів? Якщо так, то їй, можливо, доведеться піти на такі самі поступки, як у свій час Норвегії – включаючи міграцію, яка триватиме і грошові виплати за цей привілей. Чи вона хоче заблокувати мігрантів з ЄС? Якщо так, то треба буде попрощатися з доступом на єдиний європейський ринок.

Незалежно від того, що вибере Великобританія, вперше за 40 років вона виявиться за межами коридорів влади ЄС.

Чи можна якось повернутися?

50-а стаття Договору про ЄС допускає можливість того, що одного разу Британія повернеться до складу ЄС. Тим не менш, для цього знадобиться згода всіх членів Євросоюзу. Це означає, що, швидше за все, Британії доведеться погодитися ввести єдину валюту ЄС, євро, увійти до Шенгенської зони, а також забути про знижки на внески до бюджету ЄС.

Ласкаво просимо до дивного нового світу Brexitland.

Переклад НВ

Вперше опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонене

Більше думок тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Гевін Берретт   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.