17 серпня 2017, четвер

Принишклий Кремль: що стримує Путіна

коментувати
Принишклий Кремль: що стримує Путіна
У Москви залишилося не так багато одночасно недорогих і вражаючих варіантів розвитку ситуації

Попередню частину колонки Павла Баєва про несподівану стриманість Москви читайте тут

Більшість зовнішньополітичних інтриг Москви нетривалі, і можливо, до середини літа їхній час спливе.

G7 вже висловила твердий намір підтримувати режим санкцій, незважаючи на бажання деяких «зрозуміти» Путіна. ЄС, ймовірно, проголосує за продовження санкцій у червні, а потім настане вирішальний момент саміту НАТО 8-9 липня; союзники, здається, всерйоз готові працювати над зміцненням колективної оборони.

Те, що стриманість приносить погані дивіденди, Путін зрозуміє не через розміщення в Східній Європі чотирьох батальйонів НАТО, а завдяки заново "повсталій" трансатлантичній співпраці. Я згоден з колишнім послом США в Україні Стівеном Пайфером, що Путін піде на «контрзаходи», але при цьому вважаю, що є низка факторів, через які Росія буде змушена поводитись обережніше. Путіну доведеться шукати способи відповіді «подешевше», і він сам заявив, що не дасть втягнути Росію «в дорогу гонку озброєнь» (промовчавши про те, що це його програма масштабного переозброєння до 2020 року загнала російську економіку в депресію).

Таким чином, новий наступ у Донбасі навряд чи буде вартий витрачених зусиль. Він, як і раніше, залишається привабливим варіантом для Кремля (це підтверджує нещодавня активізація порушень режиму припинення вогню), але українська армія зміцнюється, тож будуть потрібні чималі – і багато в чому непопулярні – зусилля, щоб домогтися чогось, що хоча б віддалено нагадує перемогу. Вийти з цього глухого кута могла б допомогти російська авіація, але це знищило б останні залишки фігового листка, яким Росія прикриває своє втручання в конфлікт, і за який вона продовжує триматися.

У Москви залишилося не так багато одночасно недорогих і вражаючих варіантів. Наприклад, вихід з програми New START і договору РСМД 1988 року може зруйнувати стратегічний паритет з США, який для Москви важливий. Путін міг би розгорнути стратегічну антисупутникову програму після нещодавніх успішних випробувань ракет, але це потребує багато часу і грошей, а у Росії і те, і інше в дефіциті. Або ж він міг би розгорнути Іскандери в Криму і Калінінграді, але цей крок було обіцяно вже багато разів; тим часом, Білорусь чемно відмовляється від пропозиції Кремля побудувати ракетну базу на її території.

Новий наступ у Донбасі навряд чи буде вартий витрачених зусиль

Змінити ситуацію могло б офіційне визнання, що бригаду Іскандерів в Калінінграді буде укомплектовано ядерними боєголовками. Це не порушило б міжнародні договори, але стало б сигналом про те, що «чорний ящик», де зберігаються тактичні ядерні озброєння, відкритий. Вважається, що цих боєголовок у Росії від 1000 до 4000, але російські методички нічого не говорять про умови і тактичні цілі ударів, тож солдати не тренуються в їхньому застосуванні в бою. Спроба перетворити ці озброєння на ефективний інструмент політичного тиску ймовірна, але їй легко запобігти. Кремлю знадобиться великий стратегічний жест перед парламентськими виборами у вересні, але він залежить від сигналів з Вашингтона.

У найближчі місяці слід використовувати увагу РФ до цих сигналів (нехай і не завжди публічних) для того, щоб заглушити чергові потенційні спазми ворожості Москви наприкінці літа, а потім – наприкінці року, ближче до присяги новообраного президента США. Хоча Путін і наступний американський президент заочно не довіряють один одному, російський президент може з побоюванням розцінювати потенційну реакцію головнокомандувача США на будь-який прояв агресії з боку РФ. Це почуття змусить главу Кремля тимчасово дотримуватися розумного шляху.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Павла Баєва. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.