15 грудня 2017, п'ятниця

Україні доведеться витрачати гроші розумно

коментувати
Якщо золотовалютні резерви знизяться за позначку у $10 млрд, гривня може впасти знову

Якщо золотовалютні резерви знизяться за позначку у $10 млрд, гривня може впасти знову

Україні час відмовитися від дитячого популізму. Особливо коли йдеться про державні видатки та доходи

Зі все більшим подивом стежу за українською дискусією довкола питання державних фінансів. Дуже дивно, що деякі видатні українці вважають, ніби податки та видатки одним чином між собою не пов'язані, пропонуючи збільшити видатки, скоротивши при цьому податки. Це і є популізм, яким Україна страждає з моменту здобуття незалежності.

Час відмовитися від такого хлоп’яцтва. Ленін, до речі, називав його лівим комунізмом. Доходи та витрати мають бути більш або менш збалансованими, особливо коли країні бракує фінансування. Зараз держборг України становить 91% від ВВП, а отже, можливості для збільшення видатків немає. Навіть більше, Україна щойно провела реструктуризацію боргу, що на деякий час обмежить її доступ до міжнародних кредитних ринків.

Українські державні витрати становлять приблизно 45% ВВП, але у більшості її успішних сусідів — Литви, Словаччини, Румунії та Болгарії — цей показник не перевищує 35%. Щоб досягти їхнього рівня, Україні потрібно скоротити видатки на 10%, оскільки значна частина додаткових витрат йде на субсидії, які в результаті виявляються на офшорних рахунках олігархів. Усіх привілеїв для старої номенклатури та олігархів слід позбутися.

Країна в дуже скрутному фінансовому становищі та не може дозволити собі хибних надій

Доки не відбудуться ці скорочення, українській державі доведеться витрачати кошти розумно, щоб не сталося обвалу національної валюти, як 23-25 лютого, коли курс досяг 40 грн/$. Українські золотовалютні резерви все ще невеликі — $13 млрд, і, якщо вони впадуть нижче $10 млрд, гривня може впасти знову. А це матиме катастрофічні наслідки для українського населення. Єдина сила, здатна забезпечити відносну стабільність гривні, — Міжнародний валютний фонд. Без нього на Україну чекає поразка, а МВФ не влаштує, якщо бюджетний дефіцит наступного року перевищить 4% ВВП.

Український уряд запропонував масштабну податкову реформу з трьома головними завданнями. По-перше, розширити податкову базу таким чином, щоб усі сплачували податки відповідно до своїх реальних доходів. По-друге, спростити систему оподаткування, щоб зменшити свавілля ДФС і знизити рівень корупції. По-третє, зменшити прибутковий податок, щоб поліпшити соціальне забезпечення і вивести економіку з тіні.

Розширення податкової бази — найсуперечливіша пропозиція, оскільки зараз в Україні виплати податків уникають три впливові групи. Перша і найважливіша — великі бізнесмени, що виводять кошти з країни через трансфери. Аграрії, які входять до другої групи, заважають знищенню лазівок і хочуть продовжувати платити мінімальні сільськогосподарські податки, зокрема, і за діяльність, яка не має нічого спільного із сільським господарством. Третя група — це підприємці, які сплачують мінімальний спрощений податок. У жодної з цих трьох груп немає виправдань, що дозволяють уникати нормального оподаткування, зате є потужні лобістські ресурси в парламенті.

Пропозиція Міністерства фінансів, як пояснив екс-міністр фінансів Словаччини Іван Міклош, який домігся серйозних успіхів реформ у своїй країні, полягає в тому, що чотири провідних податки (прибутковий, податок на прибуток, податок на заробітну плату і ПДВ) потрібно зробити пласкими та зрівняти до 20%. Головна зміна в тому, що податок на заробітну плату буде знижений з 41% до 20%.

Здавалося б, люди мають зрадіти та підтримати цю пропозицію. Але ні. Голова парламентського податкового комітету Ніна Южаніна запропонувала скоротити ці податки вдвічі, до 10%. Звісно, низькі податки — це приємно, але тоді потрібно скорочувати видатки або запропонувати альтернативні джерела наповнення бюджету.

Україна не може собі дозволити недофінансованого бюджетного дефіциту, а отже, ця пропозиція — не що інше, як нерозумна політика популізму, яка може тільки знищити Україну. Після 61% інфляції у квітні українці знають, яка вона жахлива, а план Южаніної — це вже ігри з гіперінфляцією.

Україна перебуває у дуже скрутному фінансовому становищі. Вона не може дозволити собі хибних надій, під якими я маю на увазі більший бюджетний дефіцит, ніж передбачає ВВП. Якщо вона спробує ризикнути, обвалиться гривня і злетить інфляція. А це буде вигідно хіба що Росії. Скорочення, ба навіть відмова від податків — це прекрасно, але спочатку потрібно урізати видатки.

Україна має прагнути насамперед сформувати політику, яка гарантує країні економічне зростання. Але для цього державі спочатку необхідно підкорятися вимогам МВФ.

Колонку опубліковано в журналі Новое время від 30 жовтня 2015

Републікування повної версії тексту заборонене

Більше думок тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.