14 грудня 2017, четвер

Нові санкції для друзів Путіна

коментувати
Документ стане сигналом нинішнім російським політичним і бізнес-елітам про те, що їхні інтереси не постраждають, якщо вони будуть триматися подалі від режиму Путіна

Колонка написана у співавторстві з американським дипломатом Деніелом Фрідом, російським економістом Андрієм Ілларіоновим, російським політологом і публіцистом Андрієм Піонтковським

2 серпня 2017 року президент США Дональд Трамп підписав закон № 3364 «Про протидію противникам Америки за допомогою санкцій». У розділі 241 закону міститься заклик до Конгресу надати докладний звіт, а також можливу класифікацію «найбільш значущих високопоставлених іноземних політичних діячів та олігархів у Російській Федерації за їхньою близькістю до російського режиму і відомостях про їхні чисті активи». У розділі 241 йдеться про те, що в доповіді будуть розглянуті відносини цих осіб з президентом Росії Володимиром Путіним і визначено ступінь їхньої участі в корупційних схемах. У розділі також будуть підняті питання діяльності російських напівдержавних структур, які підпорядковані державі. «Кремлівська доповідь», так можна назвати цей документ, повинен бути представлений приблизно до 1 лютого 2018 року.

Розділ 241 викликав великий інтерес і навіть тривогу в політичних і бізнес-колах Москви. І це зрозуміло. У Москві багато говорять про те, хто з політиків, олігархів чи інших діячів може виявитися в цьому списку, і що це може означати як для них, так і в цілому для Росії.

По-перше, документ - це сигнал нинішнім російським політичним і бізнес-елітам про те, що їхні інтереси не постраждають, якщо вони будуть триматися подалі від режиму Путіна. Крім того, звіт може чітко показати, що для багатьох було б краще, якби російське керівництво утримувалося від розв'язання нових воєн або нападок на політичні системи США або інших демократичних країн, як це відбувалося під час американської президентської кампанії 2016 року і виборів по всій Європі.

По-друге, розкриття фактів про корумповані фігури, близьких до режиму Путіна, може підштовхнути урядові установи США пильніше проаналізувати ті закони і заходи, наприклад, проти відмивання грошей, які вони застосовують. В майбутньому це може призвести до заморожування активів тих, хто пов'язаний з корупцією, а також до процесу повернення цих незаконно отриманих активів російському народу.

Підготовка Кремлівської доповіді – проект трудомісткий

Як ми ідентифікуємо тих, кого можемо назвати членами правлячої еліти Росії?

Розділ 241 передбачає два способи:

 • Близькість високопоставлених політиків, бізнесменів до російського політичного режиму, включно з їхньою участю (відкритою чи прихованою) в агресивних (або навіть незаконних) діях Путіна. Під такими діями маються на увазі: втручання Росії в президентські вибори 2016 року в США; військова агресія проти Грузії та України, в тому числі, анексія Криму; відповідальність за бомбардування цивільних осіб в Чечні та Сирії; вбивства Юрія Щекочихіна, Ганни Політковської, Олександра Литвиненка, Сергія Магнітського, Бориса Нємцова та інших опозиційних політиків, громадських активістів, журналістів та адвокатів.
 • Участь політичних діячів, бізнесменів, близьких до режиму Путіна, в корупційних схемах, що дозволило їм збагатитися за рахунок російського народу. Стаття 241 передбачає, що російська політична еліта розробила складну систему клептократії, в якій державні активи контролюються (і регулярно розкрадаються) невеликим колом людей, близьких до Путіна.

Тому ми вважаємо, що під час складання Кремлівської доповіді адміністрація США буде застосовувати три критерії:

 1. Близькість певної особи до російського режиму, її участь в розробці, підготовці, фінансуванні та підтримці агресивних, корупційних або злочинних дій.
 2. Багатство людини було отримано в результаті корупційних комерційних операцій заради особистої вигоди.
 3. Або ж певна особа підтримала Путіна в корупційних або інших згаданих вище діях, навіть безпосередньо не беручи участі в них.

Саме собою багатство не повинно розглядатися як щось варте осуду. Росіяни, які слідували американській (і воістину, загальнії) мрії про особистий добробут за допомогою підприємництва, повинні бути оцінені по заслузі, а не покарані. Крім того, формальна посада людини не може розглядатися як негативний фактор. Як показали «Панамські документи», часто великими шахраями є маловідомі люди, які не мають офіційних регалій.

Дуже важливо, щоб Кремлівська доповідь була складена на основі дійсно достовірної інформації. На щастя, вся політична еліта Кремля, друзі Путіна і їхній бізнес вже були ретельно вивчені авторитетними дослідниками. Джерел інформації зараз багато, як багато і можливостей для перехресної перевірки фактів. Хоча й існує багато дезінформації, але за достатнього уміння оцінювати якість джерел, дезінформацію можна не брати до уваги.

То які категорії осіб повинні бути включені до Кремлівської доповіді?

Йдеться про сім категорій:

 1. Впливові політики, недержавні структури або бізнесмени, відповідальні за агресивні, корумповані або злочинні операції в Росії та за її межами. Тут ми маємо на увазі олігархів і тих, хто працює з Кремлем для просування російської агресії і організації найманих сил в Україні та Сирії.
 2. Близьке коло друзів Путіна з Санкт-Петербурга, з якими він займався бізнесом ще на початку 1990-х років. Уряд США і Європейський союз вже ввели санкції проти деяких з них.
 3. "Золота молодь". В значній мірі друзі Путіна передали своє багатство своїм дітям, які в деяких випадках стали топ-менеджерами великих компаній. І ці люди, мабуть, увійшли до близького оточення Путіна.
 4. Друзі Путіна, на яких записані значні особисті багатства російського президента. Імена деяких з цих людей стали відомі завдяки Панамським документам.
 5. Відомі всім олігархи, які є великими бізнесменами і отримують прямий прибуток від ведення бізнесу з Кремлем.
 6. Корумповані менеджери державних підприємств, які зобов'язані своїми посадами близьким стосункам з Путіним і використовують своє службове положення для розкрадання державних коштів.
 7. Відповідні компанії, які належать людям, зазначеним в шостій категорії.

Підготовка Кремлівської доповіді - проект трудомісткий. Але ці зусилля варті того. Це продемонструвало б, що незалежно від того, що існують деякі спекуляції щодо Адміністрації Трампа, реакція на російську агресію проти США, європейських союзників, України і Грузії буде рішучою. На нашу думку, адміністрація США серйозно ставиться до антиросійських санкцій. І ми сподіваємося, що Штати виконають взяте на себе зобов'язання підготувати чіткий, який заслуговує на довіру звіт, як це і передбачено розділом 241 Закону «Про санкції».

Переклад НВ

Нове Bремя володіє ексклюзивним правом на публікацію колонок Project Syndicate. Републікація повної версії тексту заборонена

Copyright: Project Syndicate 2017.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени   

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.