27 липня 2017, четвер

Як Путін та Сі Цзіньпін принизили Обаму на G-20

коментувати
Настав час Заходу заново вчитися дипломатії. Варто було б поцікавитися, чи пропонують китайський і російський президенти навчальні програми

4-5 вересня G-20 провела свій щорічний саміт в Ханчжоу, Китай. Саміти G-20, як правило, виявляються безглуздими, але цей, здається, був просто шкідливим. Показовим був випадок, коли літак президента Барака Обами не зустріли зі сходами, і з цього моменту все покотилося під гору.

Під час глобальної фінансової кризи 2008-2009 років, коли головним економікам світу потрібно було збиратися, щоб вдихнути впевненість у світові ринки, Велика двадцятка мала значення. Тепер же вона його втратила.

Іронічно, що комюніке саміту G-20 стали одночасно більш детальними і менш змістовними. Комюніке цього року було просто святом для нас, експертів. На чотирнадцяти сторінках і в 48 статтях члени G-20 заявили, що вони виступають за все хороше і проти всього поганого. На тлі цього комюніке навіть заяви Генасамблеї ООН виглядають рішучими і осмисленими.

Комюніке було настільки порожнім, що навіть приймаюча країна, Китай, спочатку соромилася його публікувати. Замість цього вона запропонувала трохи більш наповнену сенсом заяву президента Сі Цзіньпіна – всього на двох сторінках.

Фундаментальною проблемою G-20 є те, що у її членів немає спільного знаменника. Оскільки четверо з цих членів – повноцінні авторитарні держави (Китай, Єгипет, Росія і Саудівська Аравія), загальних цінностей у Великої двадцятки немає.

Путін був найпопулярнішим політиком в Ханчжоу

Її члени могли дійти спільного рішення щодо глобальної економічної політики в 2008-2009, але, як не дивно, Сполучені Штати наполягають на побитті Німеччини, закликаючи до додаткового фіскального і кредитно-грошового стимулювання дуже довго після того, як такі вимоги перестали бути актуальними. Німеччина не бачить причин на це погоджуватися. Як наслідок, у комюніке сказано: "Ми маємо намір використовувати всі інструменти політики – монетарні, фіскальні та структурні – як індивідуально, так і колективно, для досягнення нашої мети – сильної, стійкої рівноваги та інклюзивного зростання". Навіщо писати таку пусту фразу без яких-небудь значущих деталей?

Трохи більш істотною є заява, що G-20 підтверджує свою рішучість забезпечити засновану на правилах, прозору, недискримінаційну, відкриту і всеосяжну, багатосторонню торговельну систему, де Всесвітня торговельна організація буде грати центральну роль." Але декілька країн G-20, зокрема, Бразилія, Індія і Росія, є провідними протекціоністами, чого це комюніке не враховує. Само собою зрозуміло, дві великі фінансовані США регіональні торговельні угоди, які нині розробляються, Транс-тихоокеанське торговельне партнерство і Трансатлантичне торговельне та інвестиційне партнерство, не згадуються – це кістка, кинута Китаю.

Члени G-20 повинні бути найбільшими економіками світу, але це насправді не так. Аргентина, член G-20, знаходиться в списку набагато нижче. Тільки дев'ятнадцять членів – справді країни: двадцятим є Європейський Союз. G-20 приваблює безліч дармоїдів. У цьому році на саміті були представлені не менше тридцяти п'яти країн або міжнародних організацій, включаючи навіть Міжнародну організацію праці.

Як голова, Сі Цзіньпін оточував увагою своїх бідних гостей, стверджуючи, що G-20 обігнала G-7 по значущості. Оскільки зустріч G-20 не має значення, але на саміт зібралися багато важливих людей, основні новини були присвячені двостороннім зустрічам. Сі взяв на себе провідну роль в цій грі. Обама, навпаки, провів лише три офіційні двосторонні зустрічі – з Сі, прем'єр-міністром Великобританії Терезою Мей і президентом Росії Володимиром Путіним.

Сюрпризом був новачок, Володимир Путін. У Брісбені в 2014 році він був вигнанцем через своєю військовоу агресію проти України. Ханчжоу стало його бенефісом: він подолав міжнародну ізоляцію, не змінюючи свою поведінку. Він провів дві зустрічі один на один у Владивостоці 3 вересня – з прем'єр-міністром Японії Сіндзо Абе і президентом Південної Кореї Пак Кін Хе. У Ханчжоу він провів зустрічі з президентом Сі, президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, саудівським принцом Салманом бін Сауд, канцлером Німеччини Ангелою Меркель, президентом Франції Франсуа Олландом, Мей, Обамою, президентом Єгипту Ас-Сісі і президентом Аргентини Маурісіо Макрі. Судячи з усього, Путін був найпопулярнішим політиком в Ханчжоу, і фотографії показують, що він насолоджувався кожною хвилиною.

Повним приниженням Заходу стало те, що п'ять лідерів БРІКС зустрілися, в той час як лідери G-7, що всі були присутні, не змогли організувати спільну зустріч.

Як останнє приниження саміту G-20, в Північній Кореї президент Кім Чен Ин, який був включений до порядку денного, підірвав три балістичні ракети середньої дальності в Японському морі.

Серед багатьох важливих питань, відсутніх в комюніке, можна назвати Сирію, Україну, західні санкції відносно Росії і конфлікт через острови в Південно-Китайському морі. Захід не отримав від саміту нічого, і виграв би більше, якби тримався подалі. Настав час Заходу заново вчитися дипломатії. Варто було б поцікавитися, чи пропонують Путін і Сі навчальні програми.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонена.

Оригінал

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.