19 вересня 2017, вівторок

Чому падають ціни на нафту

коментувати
Зараз співпраця між країнами-виробниками нафти стало слабкіше, ніж у 1970-х

Зараз співпраця між країнами-виробниками нафти стало слабкіше, ніж у 1970-х

І чи можуть країни-виробники зупинити цей процес

Не так давно ціна сирої нафти досягла 12-річного мінімуму: $27 за барель, тоді як трохи більше року тому барель нафти коштував більше $100. І, за даними деяких експертів, таке здешевлення – ще не межа.

Через падіння цін на нафту з'явилися побоювання світової рецесії, незважаючи на те, що країни досі створюють нові робочі місця, а доходи зростають. Чи є інші фактори, що впливають на вартість чорного золота?

Надмірна пропозиція

По суті, незважаючи на здешевлення, кількість нафти,яка викачується  тільки зросла. Передбачається, що завдяки зняттю санкцій з Ірану пропозиція збільшиться; тому Міжнародне енергетичне агентство попередило: «ринки може затопити через надмірну пропозицію».

У четвертому кварталі 2015 року глобальна пропозиція нафти становила 96,9 барелів на день. А ось попит був на два мільйони барелів нижчий – 95,1 млн і згідно з оцінками МЕА, в поточному кварталі продовжить знижуватися.

Саме цей приплив сирої нафти в світову економіку призвів до різкого падіння цін на нафту. Надлишкова нафта залишається в резервуарах для зберігання, оскільки рівень споживання практично не змінився. Доходи країн-виробників нафти різко впали, як і ціна.

Це веде до двох питань: якщо ціни впали до такої міри, чому не зростає попит? І, якщо попит і доходи знизилися, чому виробники просто не перекриють кран?

Глобальна пропозиція нафти - 96,9 барелів на день. Попит - на два мільйони барелів нижчий

Нееластичність попиту

Насправді, не дивно, що попит майже не змінився, оскільки використання нафти в короткостроковій перспективі визначається факторами, що змінюються дуже повільно.

Економісти розглядають реакцію попиту на зміну цін у відносному вираженні та називають його еластичністю попиту. Якщо зменшення ціни на 1%, наприклад, призводить до підвищення продажів менш ніж на 1%, це означає, що попит є нееластичним. Попит на нафту зараз є нееластичним.

Іншими словами, зміна вартості чорного золота в короткостроковій перспективі майже не впливає на попит. Людина, у якої є машина, яка працює на газі, в ідеальному стані, не стане її продавати, як тільки піднімуться ціни. Або, якщо ви виробник і ваше обладнання знаходиться в ідеальному стані, ви не станете негайно змінювати його або адаптувати, щоб витрачати менше енергії.

Нееластичність попиту також означає, що загальний прибуток, який отримує продавець, не підніметься на тлі падіння цін. З іншого боку, якщо б зниження цін на 1% призводило б до підвищення обсягу продажів більше, ніж на 1%, загальний прибуток піднявся б у результаті зменшення цін.

Коли ціни ростуть, нееластичність попиту грає на руку продавцеві: підвищення ціни веде до меншого обсягу продажу при підвищенні прибутку.

Таким чином, ситуація, що склалася відображає ринок з високим рівнем конкуренції та слабкою реакцією споживачів в короткостроковій перспективі. Світове економічне зростання, стан технологій і погодні умови впливають на попит куди сильніше, ніж ціни.

У той же час виробники і окремі країни продовжують намагатися збільшити свої прибутки, продаючи ще більше нафти. На тлі нееластичного попиту зниження цін це не генерує достатнього збільшення обсягу продажів, щоб продавець отримав більший дохід.

Метушня з трубами

Це підводить нас до наступного питання: чому б виробникам не зменшити вироблення нафти?

Якщо попит в короткостроковій перспективі нееластичний,чи призведе «притримування» запасів в надії на зростання цін до збільшення доходу. Як з'ясовується, це залежить від частки глобального виробництва.

Якщо частка продажів, яку контролюють великий гравець або група гравців, більша, ніж еластичність попиту, в такому випадку скорочення поставок може збільшити прибуток, навіть якщо обсяг продажів буде знижуватися. Скорочення виробництва призведе до достатнього підвищення ціни.

Звичайно, це розв'язує руки іншим постачальникам, які з задоволенням збільшать виробництво. Саме тому так складно домовитися про скорочення вироблення нафти.

Зараз співпраця між країнами-виробниками нафти стала слабшою, ніж у 1970-х. Тоді ОПЕК контролювала більше половини глобального виробництва нафти, і могла скорочувати виробництво, що вело до зростання цін та збагачення її членів.

На сьогоднішній день подібна співпраця навряд чи можлива. У виробників різні геополітичні інтереси та економічні структури. Найбільшого з них - Саудівську Аравію навіть звинувачують у навмисному заниженні цін з метою вичавити молодих американських виробників із бізнесу.

Всі ці американські виробники, що з'явилися, коли ціна на нафту перевищувала $100, поки не здаються. Їх підтримав Конгрес, вперше за 40 років дозволивши експорт американської нафти.

Що далі

Відношення між еластичністю попиту і відсотком частки ринку передбачає, що достатньо домовитися двом або трьом великим виробникам, і пропозиція впаде настільки, що ціни зростуть, а виробники збільшать свій дохід. Наприклад, Саудівська Аравія і РФ, контролюючі по 10% постачань, могли б зупинити падіння цін.

Втім, це спрацювало б тільки в короткостроковій перспективі. Коли завдяки ОПЕК у 1970-х злетіли ціни, це змусило інші країни задуматися про енергоефективність та альтернативні джерела енергії, що згодом призвело до подальшого падіння попиту на нафту.

Переклад НВ

Спочатку опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше думок тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Марсель Арак   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.