11 грудня 2017, понеділок

Іноземці – на вихід?

коментувати
Схоже, експеримент із введенням «висококваліфікованих європейських менеджерів» в українські держкомпанії зазнав фіаско і наближається до завершення

Днями Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) оголосило конкурс на посади керівників чотирьох стратегічно важливих держкомпаній. Судячи з умов конкурсу, в жодному з них іноземних менеджерів ми вже не побачимо.

Умови участі в конкурсі на посади керівників держпідприємств «Укрхімтрансаміак», «Завод «Електроважмаш», «Маріупольський морський торговельний порт», «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» досить прозорі і максимально деталізовані. Всі зацікавлені можуть ознайомитися з ними
 на сайті МЕРТ. Залишає бажати кращого якість таблиць з фінансово-виробничою інформацією про підприємства – не в кожному документі цифри чітко видно, але це технічні моменти.

Здавалося б, вимоги до кандидатів продиктовані наміром уряду вибрати на ці посади найкращих і одночасно незалежних професіоналів. І не було б сумнівів у благих намірах міністерств, якби не одна умова, яка ставить під сумнів можливість залучити висококваліфікованих кандидатів з бездоганною репутацією, які мають успішний управлінський досвід в міжнародних компаніях за кордоном. Згідно з умовами, потенційний переможець конкурсу повинен до моменту підписання контракту отримати громадянство України.

І хоча формально заборони брати участь іноземцям в конкурсі немає, але чи багато буде бажаючих отримати громадянство висококорумпованої й економічно нестабільної воюючої країни на шкоду рідному європейському громадянству, що дає як мінімум свободу пересування світом?

Відмова від варягів означає, що боротьба з корупцією завершена?

Якщо це не помилка і МЕРТ дійсно має на увазі саме громадянство, а не дозвіл на роботу, то така умова суперечить задекларованим намірам влади і навіть законодавству.

По-перше, питання отримання громадянства – це процедура не на один рік (якщо звичайно Президент не надасть його як у випадку з першими міністрами-іноземцями). Тобто отримати громадянство за кілька тижнів у переддень підписання контракту – нереально і незаконно.

По-друге, управління держпідприємством – це не держслужба, і відсікання іноземців виглядає безглуздо. Якщо раптом виник страх поділитися таємницями стратегічного підприємства, то не так давно, нагадаю, міністерства змагалися хто більше волонтерів зі студентської лави приверне в свої стіни (тоді віддавати у впевнені руки невпевнених фахівців великий обсяг даних ніхто не боявся).

А по-третє, недопуск класного менеджменту з-за кордону до наших кульгавих держпідприємств суперечить меті уряду, про яку заявляв Володимир Гройсман під час щорічної конференції Центру українсько-американських відносин Providing Ukraine with an Annual Report Card у Вашингтоні. Тоді прем'єр-міністр проголосив, що «держкомпаніями повинні управляти менеджери світового рівня» і привів як приклад Укрзалізницю і Укрпошту.

Хоча Гройсман і назвав призначення в Укрзалізницю і Укрпошту початком ери успішних світових менеджерів на чолі українських держкомпаній, умова з громадянством викликає сумнів, що в Україні дійсно так вже раді незалежним фахівцям.

Очевидно, що віддати сьогодні директорське крісло держпідприємства іноземному менеджеру означає залучити професіонала з успішними європейськими бізнес-кейсами в арсеналі. І якщо, наприклад, у випадку з Маріупольським портом і десять іноземних менеджерів ситуацію не змінять – вантаж взяти все одно нема звідки, і твердження про високий потенціал підприємства в прикордонній воєнній зоні виглядає вкрай спірним, то для аеропорту Бориспіль іноземець був би найкращим вибором.

Останні роки нам твердили, що іноземний менеджер це найкращий інструмент боротьби з корупцією. Тоді відмова від варягів означає, що боротьба з корупцією завершена? Або просто впливове вітчизняне лобі перемогло ще до проведення конкурсів?

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.