18 грудня 2017, понеділок

Ми занадто бідні, щоб платити маленькі зарплати

коментувати
Войцех Бальчун очолить

Войцех Бальчун очолить "Укрзалізницю"

Професійний топ-менеджер коштує дорого, особливо, якщо потрібні антикризові заходи, особливо якщо потрібно розгрібати авгієві стайні
Днями уряд призначив нових керівників двох найбільших держпідприємств. Войцех Бальчун очолить "Укрзалізницю", Ігор Смілянський - "Укрпошту". Обидва пройшли сито чесного конкурсного відбору, і результат не розчарував. Войцех - молодий, але дуже успішний керівник ряду найбільших польських підприємств, у тому числі залізничної РКР Cargo, яку він вивів зі збитків в $26 млн, і досяг прибутковості в $130 млн. Ігор - виходець з KPMG і Boston Consulting Group з багаторічним досвідом в управлінському та фінансовому консалтингу. Ці призначення - великий успіх і шанс, що одні з найбільших українських компаній нарешті стануть активно розвиватися. 

Конкурси з призначенням керівників заробили, і фіналісти виходять вже зовсім нової якості. Головний фактор для залучення професіоналів вищої категорії - ринкові зарплати. Новий керівник в УЗ може коштувати близько 22 млн грн в рік, в "Укрпошті" - 16 млн грн. Але вони отримають ці гроші тільки в тому випадку, якщо сама компанія почне працювати ефективно, а керівник покаже конкретний результат - 75% цих сум припадає на бонуси.

Гроші чималі, за нашими мірками, але по-іншому ніяк. Невже ми тішимо себе ілюзією, що керівник компанії з мільярдним оборотом буде працювати за офіційні 10-20 тис грн на місяць, не красти і захищати інтереси держави? Управлінець все одно буде прагнути отримати більше - але вже іншими способами, а його головним завданням стане захист інтересів того, хто йому доплачує.

Маленькі зарплати в обмін на більшу корупцію ми вже проходили - збитки держкомпаній в 2014 році склали 117 млрд грн, що не завадило їх керівникам їхати з роботи на дорогих машинах. Ці 117 млрд громадянам довелося компенсувати з власної кишені - бюджету країни.

Маленькі зарплати в обмін на більшу корупцію ми вже проходили - збитки держкомпаній в 2014 році склали 117 млрд грн

Професійний топ-менеджер коштує дорого, особливо, якщо потрібні антикризові заходи, особливо якщо потрібно розгрібати авгієві стайні, які представляють собою багато держкомпаній. Якщо ми хочемо побачити нові поїзди і відремонтовані вокзали, оновлені відділення пошти та сучасний поштовий сервіс - ми повинні найняти професіоналів з приватного сектору, які зможуть керувати нашими держкомпаніями, як і будь-яким іншим бізнесом - ефективно.

Талант коштує дорого, а менеджерський талант має свою конкретну ціну, виражену в економічному ефекті від управлінця. У цьому сенсі приклад нової команди в "Укргазвидобуванні" показовий. За 10 місяців нова команда заощадила 920 млн. грн. на закупівлях і заробила додатково 550 млн грн за рахунок прозорої реалізації продукції. Ці гроші залишилися у компанії, а не потрапили в кишені тих, хто раніше "заробляв" на цьому потоці. Звичайно, такі дії не влаштовують корупціонерів, які хочуть відкотити назад і перенаправити фінансові потоки компанії собі в кишеню. Вони, зокрема, критикують директора Прохоренко за зарплату в мільйон, але навіть станом на зараз його компенсація становить менше 1% від того, що він вже зробив для компанії.

Приблизно те ж може очікувати і нових керівників "Укрзалізниці" і "Укрпошти", і, здається, вони віддають собі звіт, що їх завдання не тільки підвищити операційну ефективність. В першу чергу вони зіткнуться з проблемою корупції. Сувора правда життя така, що кожне підприємство мало змінювану еліту, яка як прибій, на регулярній основі оновлювала корумповані верхні поверхи. Середні рівні отримували доплати "у конвертах" за мовчання, а нижні – крали що могли. І це влаштовувало всіх учасників. Система буде чинити опір, але її треба зламати. Інакше - ніяк.

Суть реформи зарплат в держкомпаніях в тому, щоб піти від популізму низьких окладів і почати вимірювати компенсацію керівника, виходячи з конкретних цифр економічного ефекту. Заробив для компанії - отримав для себе.

А в державних органах система працює майже так само! Скоротивши кількість співробітників Мінекономрозвитку на 50% і піднявши зарплати в 2 рази, у нас вийшло хоч якось зацікавити і залучити нових працівників з високою кваліфікацією, західними дипломами і знанням мов, а головне - підтримувати нульову толерантність до корупції. Державна машина приймає рішення, які стосуються мільйонів людей, і ми повинні мати можливість залучити туди кращих з кращих.

Зараз завдання товариства допомогти новим керівникам держкомпаній зламати цю стару систему. Ми повинні підтримувати принцип максимальної конкурентності та ринковості в оплаті праці менеджерів, що керують нашою власністю, але ніхто не збирається "дарувати" їм їх зарплати. Наше завдання: стежити, щоб менеджери не просто отримували гроші, а заробляли кожну гривню.

У колишній системі менеджерів держкомпаній можна було "купувати" оптом, але потім "економія" на їхніх зарплатах дорого обходилася і державі і суспільству. Держава конкурує за талант з комерційним сектором, і якщо ми хочемо, щоб найважливіші для країни компанії керувалися в наших інтересах, ми повинні бути готові оплачувати цю працю.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.