18 листопада 2017, субота

Еволюція планктона. Як із гвинтика системи встати за кермо власного життя

коментувати
Еволюція планктона. Як із гвинтика системи встати за кермо власного життя

Офіси змінили наше життя. Там ми проводимо основну частину свого часу, чи не більшу, ніж сон або спілкування з родиною. Але мілленіали, народжені в цифрову епоху, вимагають простір для творчості і свободи самореалізації. Вчорашні випускники розчаровані сучасним ринком праці. Їх невдоволення підкріплює потенціал технологій і невичерпні можливості інтернету.

На основі цього розквітає так звана gig economy — антонім нинішньої «економіки просиджування часу». Взятий з 1920-30, епохи джазу, термін gig означає разовий виступ. Як і джазмени, сьогоднішні працівники шукають можливості працювати постійно, переходячи від одного цікавого проекту до іншого. Все це стає потужним технологічним гібридом звичної роботи та взаємообміну в соцмережах.

Фраза «офісний планктон» стала лише символом кордонів, що існують у свідомості і заважають розвиватися. Досягти успішної кар'єри і стати професіоналом можна як у традиційних компаніях, так і за їх межами. Творчість і експерименти — доля не одних лише «діджитал-хіпі», але і талановитих фінансистів, юристів, програмістів. Віддані своїй справі люди знаходять собі місце і використовують потенціал сучасного світу незалежно від розташування. Основним ресурсом стає креативність, а успіх у gig economy заснований на декількох нескладних, здавалося б, правилах».

   


thinkstockphotos-160689677


Готовність починати спочатку

“Лінь. Зона комфорту. Страхи. Слабкі інвестиції [у себе]", — називає перешкоди для змін в житті 26-річний експерт інтернет-маркетингу, тренер і консультант Роман Рибальченко. Умовою саморозвитку засновник проекту Roma.net.ua вважає створення умов, в яких не рости неможливо.

Особистим просуванням він зайнявся ще будучи тінейджером. “На самому початку цілей і не було. Були обставини. Наприклад, вийшло взяти участь у [інтелектуальному ТВ-шоу] LG Eureka і виграти гру тижня. У 9 класі проти 11-класників та студентів першого курсу. Потім, в університеті на першому курсі, я зрозумів, що хочу після випуску бути кимось. Не заробляти умовні 300$ молодшим економістом, а саме бути кимось. Не хотів витрачати 4 роки життя на просто студентство, щоб потім стартувати з нуля. Пізніше захотілося забезпечувати свої розваги самому, не просячи грошей у батьків. Далі жити самому, не сидячи на шиї", — пояснює він розвиток своїх планів.

Популярну нині мотивацію для бездіяльності, "пошук себе", Рибальченко вважає частим прикриттям небажання дорослішати. “Мовляв, що ви хочете, я шукаю себе, не хочу доводити справи до кінця, не хочу брати відповідальність за свій вибір. Або я ось по вихідним по трохи займаюся своєю улюбленою справою, але на неулюбленій роботі стабільніше", — іронізує інтернет-маркетолог.

Його словам співзвучні дані опитування HeadHunter Україна — майже кожен другий (46%) український офісний клерк не проти змінити роботу, проте завжди знаходить причини цього не робити. Лише 11% не замислювалися про звільнення.

  


2_10


Робота як гра

Відкритість і доступність цифрової економіки перетворює кар'єру в захоплюючий квест — прокачувати себе можна як персонажа онлайн-гри. Ця задача вимагає не тільки "дитячої" безтурботності і творчості, але й сміливості, прагнення випробувати нове.

“[Зміни] за визначенням — постійний вихід із зони комфорту. Очевидно, що виходити із зони комфорту — складно. Про те, як це зробити, «складають» книги і «ліплять» тренінги. Виходить не у всіх. З різних причин. Не встиг, не змогла, не пощастило, немає часу. Насправді причина одна — не хочу настільки, щоб виходити із зони комфорту. Не треба себе гвалтувати. Треба знайти те, що ви реально хочете, — і вихід із зони комфорту відбувається сам собою", — зазначає Тетяна Лукинюк, яка нещодавно очолила український і білоруський офіс Red Bull.

За її плечима — більше 20 років досвіду в міжнародних компаніях, у тому числі керівництво маркетингом в Oriflame Україна, в пивному гіганті САН Інбев Україна", управління продажами в Mars Ukraine. Вона визнає, що в досягненні успіху їй допомагав в тому числі характер — любов дізнаватися нове, вчитися, пробувати різні речі, знайомитися з новими людьми.

Стати гуру у власній професії не так і просто. Найчастіше люди застрягають ще на етапі створення плану дій, не знаючи, за що вхопитися і як діяти. Але навіть виконання цього, здавалося б, простого завдання запускає потужні механізми інтелекту.

“Вчитися. Завжди і скрізь. Я не маю на увазі тільки академічну освіту. Вчіться у керівника, колег, підлеглих, як керувати людьми, професійній експертизі, вмінню будувати відносини – того, у чому вони сильні. Не треба соромитися", — розповідає вона.

  


1_12  Нетворкінг

Розвиток технологій зняв безліч бар'єрів для спілкування. Зав'язування і підтримка зв'язків з інтернетом стали набагато простіше. Це особливо важливо, коли часто змінюються місця роботи.

Нетворкінг, за словами Лукінюк, обов'язковий — нехай це будуть різні рівні зв'язків, дружньо-теплі чи шанобливо-професійні. Завдяки їм, в тому числі, будується особиста репутація на ринку: “Це непростий шлях. Це роки роботи, маса проектів, несамовитий графік, обмін досвідом на профільних конференціях — але це «відбивається».

Західні експерти з розвитку кар'єри одноголосно зазначають, що підтримка зв'язків — запорука успіху та підтримки при зміні місця роботи. Це допомагає знаходити однодумців, а також розширювати власний кругозір, отримуючи поради від людей з різним бекграундом, впевнені вони. Завдяки таким зв'язкам приходять і нові можливості, і досвід — головне не вибудовувати навколо себе межі.

   

  

   Крок вперед

Вирватися з офісних стін і зробити ризикований крок у звабливу невідомість також допоможе проект Майкрософт Україна YourUprade. Ця соціальна ініціатива пропонує чотирьом відважним українцям зробити рішучий поворот у своєму житті. За ходом проекту можна спостерігати і вболівати за учасників на сайті NV.ua, а також на сторінках «Майкрософт Україна» в соцмережах. Більше 1,5 тисячі осіб вже відправили заявки, щоб ризикнути на персональну еволюцію і стати героєм "особистого апгрейду". Днями на сторінці Microsoft Ukraine оголосили переможця – учасника проекту YourUprade в категорії Кар'єра.

“Потрібно працювати і прийняти, що ти компанія імені самого себе. Персональний бренд. Це одразу інші зобов'язання перед оточуючими", — дав пораду Рибальченко.

За ходом проекту можна спостерігати і вболівати за учасників на сайті NV.ua, а також на сторінках «Майкрософт Україна» в соцмережах.

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Читайте на НВ style

Твій особистий Upgrade ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: