12 грудня 2017, вівторок

Сьогодні у світі відзначають морський день: 10 фактів про українські моря

коментувати
Чорне море омиває береги України, Росії, Грузії, Туреччини, Болгарії і Румунії
© Volodymyr Shamray via Flickr

Чорне море омиває береги України, Росії, Грузії, Туреччини, Болгарії і Румунії

Сьогодні, 24 вересня, у світі відзначають День моря. До 1980 року день, присвячений збереженню біоресурсів і екологічним проблемам морських перевезень, відзначали 17 березня.

НВ зібрало 10 цікавих фактів про два українські моря – Чорне та Азовське.

1. У Чорному морі не водяться морські їжаки, восьминоги, кальмари та корали. Всього в його водах проживають близько 2,5 тисяч видів тварин. Для порівняння, у Середземному морі їх близько 9 тисяч.

2. Головна риса Чорного моря - відсутність життя на глибині від 150-200 метрів через насиченість води сірководнем.

3. 7,5 тисяч років тому Чорне море було найглибшим на Землі прісноводним озером - про це йдеться в одній із гіпотез виникнення моря.

4. Найглибша точка моря розташована на південь від Ялти.

5. Найбільший острів Чорного моря - Джарилгач (62 км2), який відносять до Херсонської області. На його території розташований Джарилгацький національний природний парк.

6. Азовське море є найдрібнішим морем у світі. Його середня глибина - 8 метрів, а максимальна - 13,5 метрів. Для порівняння, середня глибина Чорного моря - 1,3 тисяч метрів, а максимальна - 2,245 метрів. Також Азовське море - найбільш континентальне море планети, адже розташоване найдалі за всіх від океану.

7. У водах Азовського моря дуже мало солі. Через це воно дуже швидко замерзає. Середня солоність води - 13,8‰, найвищий рівень вмісту солі в затоці Сиваш - до 25‰. Нагадаємо, солоність Середземного моря - від 36‰, Адріатичного - від 30‰, Егейського - від 37‰.

8. Азовське море дуже багате рослинними й тваринними організмами. За кількістю риби на одиницю площі Азовське море в 6,5 разів перевищує Каспійське, в 40 разів Чорне та в 160 разів Середземне море.

9. Слов'яни називали Азовське море Сурозьким або Синім. Сучасна назва, відповідно до однієї з версій, походить від арабської назви Бахр-ель-Азов (темно-синє море).

10. Якщо купатися в Азовському морі в літню ніч, коли на небі немає зірок, можна побачити, як світиться вода. Світіння відбувається завдяки деяким видам планктону, який живе уздовж берегової лінії.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Читайте на НВ style

Туризм ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: