17 жовтня 2017, вівторок

Гармонія розуму, душі та тіла. Нотатки з індійської Варкали

коментувати
Гармонія розуму, душі та тіла. Нотатки з індійської Варкали
DR

Жителі Варкали у вихідні та свята виходять до берега океану, де прямо на пляжі співають, танцюють, грають у волейбол, а у воду заходять лише по коліно, відчуваючи перед хвилями забобонний страх.

Якщо в Гоа їдуть за кайфом, то в Варкалу, другий туристичний центр Індії,— за здоров'ям. Це місто в штаті Керала на півдні країни вважається батьківщиною аюрведи — традиційної індійської медицини.

Саме в Варкале розташовані кращі аюрведичні госпіталі, які працюють цілий рік і лікують індійців з усієї країни. Є і спеціальні клініки при готелях для іноземців, вони продають місцеві ліки і пропонують масаж тільки три місяці на рік, у високий сезон, що триває з листопада по березень. Як правило, ціни в туристичних клініках вищі в рази, хоча ефективність лікування набагато нижче.

Доктори аюрведи не просто лікують людей, вони вчать їх жити в гармонії з тілом. Тому у Варкалі багато йогів і людей похилого віку, які приїхали сюди за здоров'ям і довголіттям.

Можливо, через велику кількості таких гармонійних особистостей тут утворилася особлива атмосфера спокою і позитиву. Ви навряд чи побачите на вулицях, у ресторанах чи на пляжах п'яних. Любителі потусуватися якщо і приїжджають в Варкалу, то не витримують і кількох днів. Алкоголь, на відміну від Гоа, тут дорогий і продається виключно в ресторанах для іноземців, компактно розташованих на скелі в туристичній зоні під назвою Кліф. Як правило, після 12 ночі всі вони закриваються.

З вечірніх розваг в місті тільки катхакалі — народні чоловічі танці у відповідних костюмах, поставлені за сюжетами з індійської міфології. Найбільшим святом є фестиваль Шивагірі, який припадає на переддень Нового року. Серед свят поменше — фестиваль слонів, під час якого вони дефілюють по місту, і, нарешті, Холі, коли всі індійці від мала до велика мажуть один одного сухими рослинними фарбами.

Головний пляж Варкали називається Papanasam Beach і вважається священним місцем. Він поділений на дві частини — індійську і туристичну. Щодня на індійській стороні брахмани проводять пуджу — ритуал пам'яті з покійним родичам. А у вихідні дні і у свята на пляжі збирається безліч індусів в жовтих одежах. Вони співають пісні, грають у волейбол, танцюють і, тримаючись за руки, заходять по коліно в море.

Примітно, що багато індійців не вміють плавати, оскільки відчувають забобонний страх перед великою водою. Втім, їх можна зрозуміти: хвилі у Варкалі високі, тому купатися треба обережно, інакше в кращому разі доведеться заплатити рятувальникам близько $ 30 за своє життя.

Жителі Варкали, як і всього штату Керала, сильно відрізняються від інших індійців. Вони заможніші, і в місті порівняно мало жебраків. У магазинах чи на базарі тут не будуть завищувати ціну тільки тому, що ви іноземець, ніхто не буде намагатися обдурити туристів, як це часто трапляється на Гоа, Делі або Рішікеше. Виняток становлять індійці з Гокарни, які спеціально приїжджають в Варкалу торгувати одягом для іноземців.

Місцеві жінки всі без винятку носять традиційний одяг — сарі або сальвар-каміз, а багато чоловіків, як і тисячу років тому, надягають дхоті замість штанів або шортів. Крім того, в Варкалі порівняно з рештою Індії досить багато грамотних людей, що позначається на їхньому світосприйнятті. Практично всі молоді керальцы знають англійську мову.

При цьому, здається, що час тут зупинився. 70‑річні бабусі рубають кокоси і тягають тяжкості нарівні з молодими, на вулицях спокійно розгулюють буйволи і слони, а ліки та аюрведичні процедури не змінювалися з часів Махабхарати. Тільки тут мені вдалося позбутися від усіх думок, споглядаючи море після розслабляючого масажу з маслами з лікувальних трав.

Варкала — це гармонія розуму, душі і тіла, рівновага всіх трьох доші людини: вітру, вогню і води.

Фахівець з комунікацій з Києва Дмитро Млинців кілька місяців на рік відпочиває в індійській Варкалі, де проходить курс аюрведи

Хочете розповісти цікаві факти про своє місто? Пишіть нам на адресу travel@nv.ua

Матеріал опубліковано в №31 журналу Новий Час від 28 серпня 2015 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Читайте на НВ style

Туризм ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: