21 жовтня 2017, субота

ЧАЕС 29 років потому: як потрапити в зону відчуження

коментувати
Потрапити в зону відчуження можна лише після пред'явлення документів на кількох контрольних пунктах
© Zoriah/Flickr

Потрапити в зону відчуження можна лише після пред'явлення документів на кількох контрольних пунктах

Сьогодні, 26 квітня? в Україні вшанували пам'ять жертв катастрофи на Чорнобильській атомній електростанції, де рівно 29 років тому на четвертому енергоблоці стався вибух, який повністю зруйнував реактор.

У результаті вибуху в атмосферу було викинуто 190 тонн радіоактивних речовин. Основному забрудненню піддалися міста Прип'ять, Чорнобиль та північ Поліського району Київської області.

Після аварії виникла необхідність контролю територій, які найбільш зазнали забруднення. Межі зони відчуження неодноразово змінювалися. На сьогоднішній день встановлені межі зони відчуження включають в себе три основні території: 30-кілометрова зона по зовнішньому периметру, 10-кілометрова зона, що піддалася сильному забрудненню та проммайданчик ЧАЕС. Управління заповідною територією здійснює Державне агентство з управління зоною відчуження, що підкоряється міністерству надзвичайних ситуацій України.

Екскурсія в Чорнобиль

В даний час ступінь забруднення радіонуклідами як і раніше не дозволяє зняти всі діючі обмеження режиму зони, проте туристам-екстремалам, все ж, вдалося потрапити на територію унікального об'єкта і на власні очі побачити постапокаліптичний світ залишеної людиною території після найбільшої техногенної та гуманітарної катастрофи 20-го століття.

Короткі візити в закриту зону безпечні, проте вони ретельно регулюються та дозволені лише у складі організованих приватних турів. Різні українські тур до міста-привида Прип'яті і в зону відчуження в супроводі спеціальних гідів – команди супроводжуючих, які допоможуть забезпечити безпеку туристам під час екстремальної поїздки.

Потрапити в зону відчуження можна лише після пред'явлення документів на кількох контрольних пунктах. Крім того, фахівці попереджають, що під час екскурсії по ЧАЕС необхідно дотримуватись заходів безпеки – ні до чого не доторкатися і вживати лише ті продукти харчування та напої, які були привезені з собою. По закінченню екскурсії фахівці перевіряють всіх туристів на рівень радіації за допомогою спеціального обладнання.


© Trey Ratcliff/Flickr

© Trey Ratcliff/Flickr


Втім, існують і сталкери, які проникають в зону відчуження незаконно. Незважаючи на те, що на територію Чорнобиля освідомленій людині потрапити нескладно, представники правоохоронних органів нагадують, що відвідування небезпечних місць у зоні ЧАЕС без дозволу та супроводу тягне не тільки можливість отримати певну дозу радіації, але і стати жертвою руйнувань будівель, що знаходяться в аварійному стані. За це правопорушення також загрожує адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як повідомляють британські та американські ЗМІ, включаючи Daily Mail і CNN, Чорнобиль з його загадковою атмосферою став місцем паломництва багатьох любителів екстриму. Щорічно Зону Відчуження відвідують десятки тисяч туристів не тільки з України, але і з інших країн.

Життя в Зоні відчуження

Навесні і влітку 1986 року з районів, що оточують чорнобильський реактор, в безпечні райони було евакуйовано близько 116 тисяч чоловік, а в наступні роки було переселено ще 230 тисяч людей. Евакуація та переселення виявилися глибоко травматичними для багатьох людей не тільки через розрив соціальних зв'язків та неможливість повернутися додому, але і через соціальне «таврування», пов'язане з тим, що вони стали людьми, які зазнали впливу радіації.

За даними державного обліку, у відірваній від основних благ цивілізації у чорнобильській зоні відчуження на сьогоднішній момент проживає близько 300 осіб, більша частина яких – люди похилого віку. Варто відзначити, що в 2000-х роках тут навіть народилася одна дитина. Зараз у Чорнобилі працюють магазин, клуб і пошта. Також є церква - Свято-Іллінський храм, єдина постійно діюча церква в Чорнобильській зоні Відчуження.


Свято-Ильинская церковь © Matt Shalvatis/Flickr

Свято-Іллінська церква © Matt Shalvatis/Flickr


Сьогодні вчені пов'язують вроджені дефекти у дітей і спалаху раку щитовидної залози у українців з наслідками аварії. Деякі дослідження пов'язують з Чорнобильською катастрофою близько 1800 випадків раку щитовидної залози у дітей. Також дослідники стверджують, що наслідки аварії позначаються на психічному здоров'ї жителів України, пише CNN.

Майбутнє Чорнобиля

Після аварії загальна площа радіаційного забруднення України склала 50 тисяч квадратних кілометрів у 12 областях. Крім того, від радіоактивного забруднення постраждали 19 російських регіонів і частина території Білорусії.

За офіційними даними, протягом перших трьох місяців після аварії загинула 31 людина, а променева хвороба вразила 134 людини, хоча в секретних доповідях йдеться мінімум про 300. Різні дані свідчать про те, що жертвами Чорнобильської катастрофи через 25 років стали від 25 до 100 тисяч осіб.

Чорнобиль. Рідкісні кадри розпеченого реактора

Після НП над аварійним блоком станції був побудований саркофаг, який в останні роки поступово руйнується. За 29 років порушилася його герметичність, внаслідок чого йдуть незворотні процеси старіння матеріалу, що створює небезпеку проникнення вологи всередину енергоблоку, де і до сьогодні день знаходиться, як кажуть фахівці, велика частина ядерного палива. Забезпечити захист на 100 років допоможе конфайнмент, вартістю понад 1,6 млрд євро, отриманих у вигляді пожертвувань країн-донорів.

Щорічно Кабінет міністрів виділяє на утримання Чорнобильської АЕС понад 700 млн гривень, більша частина яких йде на підтримку в безпечному стані трьох уцілілих після вибуху енергоблоків і контроль стану радіаційної обстановки.

У планах влади – перетворення Чорнобильської станції на безпечну систему за допомогою об'єкту у формі арки заввишки 105 метрів, довжиною 150 метрів і шириною 260 метрів. Цього року Кабінет міністрів України вирішив направити 709,688 мільйона гривень на заходи щодо зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об'єкта Укриття в екологічно безпечну систему. Це також пов'язано з тим, що термін безпечної експлуатації об'єкта Укриття становить 30 років, тобто закінчується в 2016 році.

Незважаючи на те, що деякі працівники станції та самосіли проживають у зоні відчуження не перший рік і навіть їдять деякі продукти з «чорнобильської» грядки, говорити про відродження повноцінного життя там поки неможливо.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Читайте на НВ style

Туризм ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: