28 июля 2017, пятница

О канадских истребителях и украинской обороне

комментировать
Принцип Майдана «подальше от Москвы» должен распространяться не только на политику, экономику и торговлю, но и на оборонную сферу

Усіх своїх критиків поспішаю запевнити, що не є фахівцем з питань протиповітряної оборони, організації ВПС і тд, і тп. Можу навіть відразу заявити, що не маю готових рецептів і відповідей на це питання. Але маю кілька думок.

Історія с канадськими винищувачами, так чи інакше, підняла серйозну проблему. В Україні відсутнє виробництво бойових літаків. Під час бойових дій цього року українські ВПС понесли відчутні втрати, і поки незрозуміло, чи є в України спосіб поповнити парк літаків?

Так чи інакше нам необхідно думати над тим, щоб або мати власне виробництво, або закуповувати літаки закордоном. Питання ціни – не аргумент, бо мова не йде про необхідність негайного виділення якихось астрономічних сум (видатки можна планувати на роки наперед) негайно. Наявний у нас парк СУ та МіГів, напевно (не переконаний, але думаю, що так) можна поповнити за рахунок придбання старих літаків в тих країнах, які від них позбавляються (звичайно, мова не йде про Росію і країни Ташкентського договору). Тобто, в будь-якому разі мова йде про старі і застарілі літаки. Отже, аргумент, що канадські літаки старі - не настільки вагомий.

Через придбання або отримання в використання старих літаків пройшли чимало держав нашого регіону. Зокрема, Туреччина довший час використовувала літак F-16, аж доки не скористалась цим для започаткування власного виробництва цих літаків, і через цю програму приєдналась до програми створення нового F35.

Так чи інакше нам необхідно думати над тим, щоб або мати власне виробництво, або закуповувати літаки закордоном

Польща, маючи достатньо великий парк МіГів і Су, частково, до речі, отриманих від Німеччини (колишні НДРівські літаки), понад 10 років тому придбала у американців кілька десятків тих же F-16. Не буду стверджувати категорично, але поляки використали це для вирішення певних політичних проблем в Вашингтоні. Також це дозволило закріпити дуже високий статус співробітництва між цими країнами, отримати дивіденди в інших сферах.

Тема відсутності систем управління, обслуговування і боєприпасів також виглядає для мене не надто переконливою з точки зору майбутнього. Якщо наявні у нас літаки все рівно неможливо замінити на нові сумісні (бо такі розробляються в виробляються лише Росією), то рано чи пізно ми опинимось у ситуації, коли маючи досвід експлуатації цих літаків, боєприпаси до них, ми не матимемо самих літаків.

В той же час, повна сумісність систем експлуатації, управління і забезпечення української і російської авіації, в умовах війни з Росією і визначення її на довгострокову перспективу основним військовим суперником, з моєї точки зору, радше є фактом негативним, ніж позитивним.

Мені здається, що сповідуваний Майданом ЗС принцип «геть від Москви» має поширюватися не лише на політику, економіку і торгівлю, але і на оборонну сферу.

Перехід на військові стандарти і бойові системи країн НАТО – це правильний і безальтернативний для нас напрямок руху (якщо ми хочемо бути спроможними захистити свою державу і зміцнювати відносини з країнами Заходу, а не Росією і її військовими союзниками). Інша справа, що в такому складному питанні, як розвиток військово-повітряних сил треба виходити з довгострокових планів, і обов’язково передбачати спільне або і незалежне виробництво таких чи подібних систем у майбутньому. Напевне з Канадою буде неможливо укласти якусь стратегічну домовленість у цьому питанні, оскільки ця держава не є виробником цих літаків. Разом з тим, той факт, що українське оборонне відомство публічно відхилило начебто канадську пропозицію без будь-якого пояснення бачення майбутнього розвитку вітчизняних військово-повітряних сил примушує сумніватися в продуманості зазначеного рішення.

Текст публикуется с разрешения автора. Оригинал на странице автора в Facebook

Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

Подписка на новости
     
Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.