25 июля 2017, вторник

Возвращение Укрнафты государству хотят поставить на паузу

комментировать
Через три дня будет решаться судьба скандальной Укрнафты. Неэффективный подход к этому вопросу может обойтись стране в 4 млрд грн

Минулого тижня на засіданні Верховної Ради прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що незабаром відбудуться загальні збори акціонерів Укрнафти. На них буде розглядатися питання про переобрання голови правління компанії, а також буде укладено нову акціонерну угоду з міноритарними акціонерами.

Запропонований прем’єром порядок дій викликає подив і є підставою вважати, що Арсенія Петровича, свідомо чи випадково, ввели в оману щодо справді ефективних та швидких способів повернення Укрнафти під контроль держави.

Резонансний закон про зниження кворуму для акціонерних товариств, який Рада прийняла у березні і який відкривав можливість державі повернути контроль над підприємством, надає уряду набагато дієвіший інструмент вирішення питання.

По-перше, він дозволяє державній компанії Нафтогаз України, підпорядкованій уряду, здійснити повністю змінити менеджмент компанії на представників держави усього за два дні шляхом проведення засідань наглядової ради. Починаючи від 26 травня, Нафтогаз шляхом скликання наглядової ради компанії має право відсторонити від виконання обов’язків голову правління Укрнафти Пітера Ван Хєке та двох посадових осіб, внесених до держреєстру як керівників компанії. Це можна буде зробити навіть за відсутності міноритарних акціонерів на засіданні.

Прем’єр пропонує варіант, який ставить під ризик ключову мету – повернення Укрнафти під контроль держави

По-друге, наглядова рада Укрнафти, в якій Нафтогазу як акціонеру з пакетом 50% +1 акція належить більшість (6 з 11 членів), може змінити повний склад правління компанії. Нафтогаз має можливість обрати шість його членів – представників держави.

Нинішній менеджмент Укрнафти вже протягом 10 років повністю контролюється міноритарними акціонерами, а представники держави відсутні у виконавчому органі Укрнафти. Менеджерська діяльність пана Ван Хєке та інших членів правління призвела до невиконання рішень загальних зборів акціонерів в частині сплати дивідендів до держбюджету, мільярдних боргів по сплаті рентних платежів та десятків позовів проти уряду та державних органів.

Для повернення Укрнафти з-під контролю олігархічних груп ми запропонували прем’єру ефективний алгоритм дій, що відповідає новому закону.  Арсеній Петрович має прийняти правильне рішення – доручити міністру енергетики пану Демчишину та Голові Нафтогазу пану Коболєву скликати наглядову раду і діяти в інтересах держави. 

Нажаль, мої джерела свідчать про те, що уряд готується до розгортання як раз іншого варіанту – скликання загальних зборів і затягування процесу. Прем’єр пропонує варіант, який ставить під ризик ключову мету – повернення Укрнафти під контроль держави. Скликання загальних зборів акціонерів, а не наглядової ради, є неймовірно складним та повільним процесом, враховуючи наявність понад 2 тисяч міноритарних акціонерів. Це просто несе у собі ризик зриву зміни менеджменту і навмисного затягування процесу у судах іншими акціонерами.

Зміна менеджменту через наглядову раду – це проста та прозора стратегія захисту державних інтересів, швидкий шлях повернення Укрнафти, забезпечення прозорості її діяльності у державних інтересах, а отже, і залучення значних коштів до бюджету України.

Згідно з опублікованою фінансовою звітністю Укрнафти за 2014 рік, компанія отримала чистий прибуток у розмірі 4,5 мільярдів гривень. З них 2,2 мільярди гривень, за умови державного контролю над компанією, можливо спрямувати до бюджету найближчим часом. А враховуючи заборгованість у розмірі 1,8 мільярдів гривень невиплачених дивідендів, бюджет може отримати загалом понад 4 мільярди гривень.

Україна зараз знаходиться в тій ситуацій, коли виживання її економіки залежить від підтримки західних партнерів. Але ми самі маємо продемонструвати здатність до ефективного менеджменту надходжень до бюджету. Міжнародні фінансові організації пильно стежать за ефективністю роботи уряду. Їх довіра буде підірвана, якщо в ситуації з Укрнафтою Україна не діятиме професійно та незаангажовано.

Понад 4 мільярди гривень – стільки буде коштувати неефективне вирішення питання з Укрнафтою. І це реальні гроші, які можуть бути використані хоча б для потреб Збройних Сил України.

Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

Подписка на новости
     
Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.