20 сентября 2017, среда

Что необходимо знать о налоговых декларациях

комментировать
В США Tax Day – почти национальный праздник, а для большинства украинцев он проходит незамеченным

30 квітня спливає термін подання громадянами податкових декларацій за 2014 рік. Утім, якщо в США, наприклад, Tax Day - мало не національне свято, то для більшості українців він минає непоміченим. Справа у тому, що декларування в нас не загальнообов’язкове. Натомість, громадяни поділяються на дві групи: ті, які зобов’язані подавати податкову декларацію, та ті, які мають право це робити. Фактично ж, навіть громадяни, які належать до першої групи, не поспішають до податкових інспекцій, не говорячи вже про тих, хто належить до другої. Чому так?

Однією з безсумнівних причин цього є те, що порушникам майже нічого не загрожує. Що буде з тими, хто не подасть податкову декларацію, подасть її несвоєчасно або перекрутить дані? Правопорушників може бути притягнуто до адміністративної та/або фінансової відповідальності. За адміністративне правопорушення усього-на-всього попередять або накладуть штраф у розмірі від 51 до 136 грн. За фінансове – загрожує штраф у розмірі 170-1020 грн. Звісно, що подібне «покарання» абсолютно не здатне привести до бажаного для суспільства результату – повної, правильної та вчасної сплати податків.

Інша причина – відсутність довіри та партнерства у стосунках між громадянами та державою. На жаль, в Україні високе навантаження на платників податків; адміністративні процедури дуже довгі та складні; в державному секторі панують корупція та безвідповідальність; Державною фіскальною службою (ДФС) майже не ведеться роз’яснювальна робота з питань декларування серед населення. Ці та багато інших факторів страшенно демотивують громадян декларувати свої доходи.

В Україні високе навантаження на платників податків, а в державному секторі панують корупція та безвідповідальність

Все ж, не можна сказати, що декларування доходів в Україні не існує взагалі (як думає багато українців). Тай й пропозиції в цій сфері, які часто озвучуються, не є чимось абсолютно новим для нашої країни. Наприклад, у 2014 році за результатами декларування було мобілізовано до бюджету 1,9 млрд грн податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) (2,5% від загальної суми). З цього стає очевидним, що, перш ніж рухатися далі (наприклад, вводити загальнообов’язкове декларування), Україні слід би розібратися з тим, що вже є. А що ж є на сьогодні?

Хто зобов’язаний подавати податкову декларацію? До цієї групи належать громадяни, які впродовж 2014 року отримували доходи, з яких не було сплачено належні податки. До таких доходів, наприклад, належать:

 1. Доходи від продажу та надання в оренду майна;
 2. Спадщина та дарунки;
 3. Інвестиційний прибуток (від операцій з цінними паперами);
 4. Іноземні доходи;
 5. Доходи, отримані фізичними особами – підприємцями (окрім «спрощенців»);
 6. Доходи від провадження незалежної професійної діяльності;
 7. Доходи, отримані від двох і більше роботодавців, якщо їх загальний розмір перевищує 146 160 грн) тощо.

Громадяни зобов’язані задекларувати такі доходи не пізніше 1 травня 2015 року (тобто, останній день – 30 квітня 2015 року) та сплатити розраховану ними суму податку не пізніше 1 серпня 2015 року (тобто, останній день – 31 липня 2015 року). Останній день подання декларації фізичними особами - підприємцями на загальній системі оподаткування був 9 лютого 2015 року (особи, які провадять незалежну професійну діяльність подають декларації разом із рештою громадян).

Хто має право подавати податкову декларацію? До цієї групи належать громадяни, які хочуть скористатися правом на податкову знижку (тобто, зменшити розмір оподатковуваного доходу) і повернути сплачений ПДФО. До податкової знижки включаються дозволені витрати у встановленому розмірі, здійснені протягом 2014 року та підтверджені відповідними документами. Приклади дозволених витрат:

 1. Проценти, сплачені за користування іпотечним житловим кредитом;
 2. Пожертвування та благодійні внески;
 3. Здобуття середньої професійної або вищої освіти;
 4. Окремі послуги з лікування;
 5. Сплата страхових платежів (страхування життя) та пенсійних внесків;
 6. Відновлення репродуктивної функції та усиновлення;
 7. Переобладнанням транспортного засобу для використання біопалива;
 8. Будівництво та придбання доступного житла.

Для отримання податкової знижки декларацію можна подавати аж до кінця 2015 року – часу ще вдосталь. На наступний рік витрати на переносяться. Сума, що має бути повернена громадянину, зараховується на його рахунок або надсилається поштовим переказом протягом 60 днів після надходження податкової декларації. Більшість українців, дізнаючись про це, не вірять, що таке можливо. Даремно – наприклад, у 2013 році декларації на податкову знижку принаймні подали 198,3 тис. громадян, яким було відшкодовано 214,3 млн грн.

В обох випадках, декларація подається до податкової інспекції за місцем реєстрації. Декларацію можна:

 1. Подати особисто;
 2. Надіслати поштою;
 3. Подати через представника;
 4. Направити електронними засобами (за наявності електронного ключа).

На порталі ДФС працює сервіс «Декларування онлайн», за допомогою якого можна заповнити бланк податкової декларації, роздрукувати його, зберегти або надіслати до податкової інспекції. Він також містить пояснення щодо заповнення. Форма декларації складається з двох листків (чотирьох сторінок) та восьми розділів. Окрім цього, передбачено сім додатків. Поля декларації та додатки до неї заповнюються лише у випадку отримання декларантом відповідних видів доходів. В цілому, процедура непогана, але критично не вистачає інформаційної підтримки.

Податкову декларацію часто плутають з іншими видами декларацій, наприклад, із декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. Особи, які зобов’язані подавати цю декларацію, та порядок її подання визначаються в законі «Про запобігання корупції». Мета цієї декларації інша – підвищення доброчесності та відповідальності саме осіб, які виконують функції держави або місцевого самоврядування. До таких осіб, наприклад, відносяться:

 1. Керівництво держави (президент, прем’єр-міністр, міністри та інші);
 2. Нардепи та депутати місцевих рад;
 3. Держслужбовці та посадові особи місцевого самоврядування;
 4. Військовослужбовці;
 5. Судді;
 6. Правоохоронці;
 7. Прокурори тощо.

У 2015 році ці особи мали подати декларацію до 1 квітня за місцем роботи (декларації керівників ще й мають оприлюднюватися протягом 30 днів з дня їх подання). На вимогу ЄС, у подальшому всі ці декларації будуть подавати шляхом заповнення на спеціальному доступному для всіх сайті. За великим рахунком, так мало бути вже з цього року, але уряд тільки встиг прийняти відповідне законодавство, а сайт ще не створив. Цей прорахунок, до речі, може негативно вплинути на суму другого безповоротного траншу від ЄС для України.

Окремі особи можуть бути зобов’язані подавати обидві декларації: податкову і про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

В грудні минулого року уряд також хотів запровадити добровільне разове («нульове») декларування майна та інших цінностей (в тому числі, нелегально отриманих), аби сформувати такий собі «вхідний» залишок для подальшого контролю видатків громадян. В майбутньому держава збиралася обкладати подвійною ставкою різницю між доходами громадян і їх витратами. Утім, запропонований механізм викликав багато заперечень і, врешті-решт, був цілком заслужено визнаний некоректним і відхилений.

Якщо коротко, багато чого, що влада хоче створити, вже існує в Україні в тій чи іншій формі, але не працює на сьогоднішній день. Справа за тим, щоб пристойно втілити норми законодавства на практиці.

Матеріал має винятково інформаційний характері не є податковим тлумаченням або роз’ясненням.

Читайте срочные новости и самые интересные истории в Viber и Telegram Нового Времени.
ПОДПИШИТЕСЬ НА РАССЫЛКУ   Юлия Шибалкина   И ЧИТАЙТЕ ТЕКСТЫ ИЗБРАННЫХ АВТОРОВ КАЖДЫЙ ВЕЧЕР В 21:00
     
Если вы нашли ошибку в тексте, выделите ее мышью и нажмите Ctrl+Enter

Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

Подписка на новости
     
Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.