23 марта 2017, четверг

Готова ли власть к настоящей свободе слова

комментировать
Разгосударствление СМИ – процесс, который в стране затянулся на долгие годы

Понад 12 років, а, за великим рахунком, всі 24 роки незалежності в Україні намагаються оздоровити ринок друкованих ЗМІ. Перший етап припав на 1992 рік, коли відбувалася передача партійного майна комуністичної партії, а зокрема і партійних редакцій. Пресовий ринок розвивався швидше, ніж ринок електронних ЗМІ. Згадайте, скільки в 90-х роках було видань - від жовтуватих з анекдотами і голими дівчатами до серйозних видань типу Бізнесу чи Галицьких контрактів.

Утім, бізнес розвивається там, де є гроші і конкуренція. Тому, відходячи від малих міст, ми бачимо одну-дві місцеві газети, часто-густо засновниками яких є міська рада, сільрада, райдержадміністрація чи вони навпіл. Варіації засновництва комунальних ЗМІ є достатньо різноманітними. Причини пов’язані як з недолугістю пресового закону, так і з бажанням мати фінансування з двох джерел. Однак в державних і комунальних  ЗМІ чи не найяскравіше проявляється вислів «хто платить, той і замовляє музику». Навіть в Києві ще два роки тому газета «Вечірній Київ» щедро піарила мера. Причому пенсіонери отримували це безкоштовно, адже так вбачало чиновництво “турботу” про пенсіонерів.

Говорячи про державні і комунальні ЗМІ, можна почути кардинально протилежні аргументи на їх “захист” від “а хто їх читає, самі загнуться” до “в умовах інформаційної агресії не можна ліквідувати такий важливий канал інформування”. По суті, ці аргументи є щонайменше нещирими. Якщо вони не потрібні, то чому на них витрачається стільки грошей? Є приклад Харкова, де на місцеву комунальну газету витрачали понад 8 млн грн. Навіщо фінансувати те, що неефективне? Це майже те саме, що фарбувати щотижня авто, яке не їздить. Якщо ж це важливий інформаційний ресурс, то чому він не самоокупний? Адже якщо щось має попит, то за це платять. Звісно, якщо робити газету однієї хати, то вона ніколи не буде окупною, але модель газет, які приміром розраховані на регіон, а до них є вкладка про зовсім місцеві новини працює і в Європі. Тож може питання не в тому, а в тому, що це канал халявного піару? А в країні щорічних виборів це таки дуже важливий канал “інформування”.

Навіщо фінансувати неефективні медіа? Все одно, що фарбувати щотижня авто, яке не їздить

В цей четвер в парламенті має бути проголосований законопроект, який дозволяє або реформувати понад 500  газет у приватний бізнес, або ліквідувати чи перетворити їх на бюлетень. При цьому в законі передбачені достатньо щедрі пільги для тих ЗМІ, які будуть і далі існувати в заданих рамках, але вже за свій кошт.

“А як же влада буде говорити з населенням?”. Ще один аргумент противників реформи друкованих ЗМІ. Відповідь проста: влада має видавати публічну інформацію, як це передбачено законом, а говорити має або особисто, через зустрічі, прийоми, якісний сервіс, або через свої справи. Не думаю, що чесно писати, яка класна і патріотична сільрада у вишиванках, якщо на її території роздовбані дороги, які дуже швидко зношують автівки місцевих мешканців. Так само, дуже нечесно розказувати, що щось зроблено за “підтримки мера”, як от свого часу Черновецький розпіарив “гарячу лінію мера”, якщо насправді це комунальне підприємство, яке утримується коштом громади. Зрештою, якщо діяльність місцевого політикуму дає практичні результати, наприклад з енергоефективності, чи переробки сміття чи якісного ремонту доріг — про це розкаже преса, приватна преса, завданням якої є об’єктивне, неупереджене інформування про поточні події і явища.

Ухвалення проекту буде черговим тестом для політиків щодо здатності змінюватися, адже ухвалення роздержавлення - це ще й прострочене на 10 років міжнародне зобов’язання держави Україна перед Радою Європи, а також зобов’язання в рамках коаліційної угоди.

Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

Подписка на новости
     
Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.