29 апреля 2017, суббота

Какой должна быть настоящая народная власть

комментировать
Без участия народа в управлении в Украине никогда не будет стабильности

Український народ вийшов на Революцію Гідності не лише через Януковича та європейський вибір, українці на Майдані виборювали нову Україну, де влада належить народу. У формуванні виконавчих органів місцевої влади повинні брати експерти. Очевидно, що саме освітяни найкраще знають, хто має керувати освітою у місті. Про планований експеримент у Тернополі.

Попри нав’язаний стереотип, міський голова в Україні – це не начальник, а народний слуга, який виконує рішення громади. Таким він має бути. Таким його бачили у час самоврядності і Магдебурзького права. Проте цю звичку обирати і контролювати у нас роками винищували окупанти. Разом з тим, без участі народу в управлінні ніколи не буде стабільності, бо в українців це традиція.

Головного освітянина будуть обирати освітяни, а медика - медики

Новація, яку спробуємо впровадити у Тернополі, це коли керівників управлінь та відділів виконавчих органів міської ради будуть обирати експертні групи з представників профільних напрямків. Тобто, голову управління освіти будуть обирати на конкурсній основі освітяни, голову управління охорони здоров’я – обиратимуть медики. Для цього при більшості управлінь та відділів мерії (окрім суто технічних) будуть створені експертні ради з найавторитетніших представників професійних спілок та експертів у цій галузі. Саме вони будуть влаштовувати аудит роботи муніципальних відомств, пропонувати рішення щодо необхідних змін. Ми відійдемо від оцінки конкретної особи і перейдемо до фахової оцінки її дій. 

Така практика не обмежиться лише структурними підрозділами мерії. Незабаром стартує конкурс на обрання керівників усіх шкіл та дитячих садочків, у якому візьмуть участь та будуть контролювати експерті ради освітян і всі бажаючі працівники галузі освіти.

Вже зараз можна показати, що стару ще «совкову» систему влади можна цивілізовано змінити

Таким чином, вводиться не лише практика прозорості обрання керівників муніципальних управлінь та відділів, а й регулярний аудит їх професійних якостей. Більше того, у такому випадку чиновники будуть завдячувати своєю посаду не міському голові, не якійсь політичній силі чи лобістській групі, а лише громаді і власному професіоналізму. І такий чиновник буде працювати лише на громаду.

Створюємо “швейцарську демократію” в Україні

Таку практику успішно втілено в Європі, зокрема у Швейцарії: громада через своїх представників у експертних радах контролює діяльність будь-якого чиновника.

Звідки рішення перейти саме до такої системи формування влади? Поки що це лише експеримент, але ми вже маємо позитивний досвід у інших сферах.

Вже зараз працює єдина система електронних петицій. Подавши петицію до міської ради та набравши на її підтримку не менше, ніж 250 підписів, мешканці міста можуть бути впевнені, що пропозиція буде розглянута і вони отримають відповідь. Паралельно запроваджено систему електронних закупівель Prozorro. Основна мета цього ресурсу - ефективне використання коштів місцевого бюджету. Окрім того, ще перед виборами, підписано меморандум про наміри впровадити усі необхідні норми антикорупційного законодавства в Тернопільській міській раді з коаліцією «Прозорі ради». В меморандумі йдеться про втілення у життя найкращих світових практик в сфері місцевого самоврядування та імплементацію антикорупційного законодавства.

Пряме народовладдя – це є основна нової система влади України, про яку так люблять поговорити, однак чомусь не реалізовують. Переконаний, вже зараз можна показати, що стару ще «совкову» систему влади можна цивілізовано замінити на нову – європейську.

Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

Подписка на новости
     
Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.