24 ноября 2017, пятница

Как Украине диктовать свои условия на мировом рынке

комментировать
Ми не маємо жодного економічного важеля впливу на світ, такого як нафта чи газ. Проте Україна поступово набирає вагу на глобальному ринку продовольства. І, якщо ми зможемо контролювати його суттєву частину, інші країни будуть змушені з нами рахуватися

Почнемо з цифр. За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), Україна вже є одним з лідерів на світовому ринку продовольства, хоча і не настільки потужним, аби комусь щось диктувати. Зокрема, ми №1 у світі за експортом соняшникової олії (хоча на ціни на цьому ринку Україна не впливає, оскільки вони залежать від світових цін на інші види олії).   

На деяких ринках, таких як ринок м’яса чи молока, наш експорт є настільки мізерним, порівняно з конкурентами, що там ми навряд зможемо швидко вийти на перші місця.

Найбільш вагомими є позиції України на ринку фуражного зерна та кукурудзи – там ми на 3-му місці в світі. Для того щоб мати вплив цілком логічно розвивати саме ці галузі, і уряд це розуміє: «До 2020 р. США і Україна разом зможуть контролювати 55% всього світового ринку кукурудзи. Тоді буде легше домовлятися з будь-яких питань: по газу, ринкам збуту, новими правилами», – заявив нещодавно прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.

Лідерство, як ніщо інше, має свою ціну. І чим краще уряд буде розуміти, якою є ця ціна, тим більше шансів, що цей проект не кинуть напризволяще, стикнувшись з першими труднощами

Таки плани доволі реальні: сьогодні Україна та Америка разом вже продають 49% всієї кукурудзи в світі, хоча доля американців при цьому вдвічі більша за нашу.

Проте лідерство, як ніщо інше, має свою ціну. І чим краще уряд буде розуміти, якою є ця ціна, тим більше шансів, що цей проект не кинуть напризволяще, стикнувшись з першими труднощами, як це вже неодноразово було. 

Роздержавлення

В першу чергу необхідно якнайшвидше ліквідувати державні аграрні компанії, такі як ДПЗКУ, Аграрний фонд, Укрспирт. Це зекономить бюджетні кошти (одна лише ДПЗКУ за перше півріччя цього року завдала державі збитків на 600 млн. грн.) та частково оздоровить галузь. Складність в тому, що все, що стосується продовольства, апріорі буде здаватися уряду важливим та стратегічним. Тому тут доречно розділити 2 поняття: Держрезерв (а його вага, особливо в сьогоднішніх умовах, зростає) та все інше. Держрезерв слід реформувати та надзвичайно жорстко контролювати, інші компанії ліквідувати та забути, як поганий сон.

Далі конче необхідно утримуватися від нових бізнес-ініціатив за рахунок держави (традиційно, МінАПК багате на такі ідеї).  Якщо, приміром, ті самі американці хочуть продавати нам трактори на пільгових умовах, то слід якнайактивніше використовувати ресурси приватних лізингових компаній і в  ніякому разі не створювати для цього державні структури, типа Украгролізингу. Інакше все це рано чи пізно закінчиться зловживаннями, корупцією та підривом довіри до нас з боку цивілізованого світу. Зростання приватних інвестицій в інфраструктуру

Уявімо, що в наступному році відбудеться неймовірне і Україна подвоїть врожаї зерна. Чи зможе країна на цьому заробити? Звичайно, ні – врожай загине, адже ми фізично не можемо зберегти та вивезти таку кількість зерна. Логістика – наше слабке місце, яке необхідно перетворити у сильне.

Для залучення приватних інвестиції у порти, зерновози та елеватори слід радикально переглянути деякі тарифи та систему дозволів на будівництво інфраструктурних об’єктів.

Непопулярні рішення

Якщо уряд серйозно націлений вивести Україну в лідери на ринку кукурудзи, то потрібно чесно говорити про те, що саме дає США перше місце? Окрім багатьох складових це – використання геномодифікованого насіння.

Офіційно у нас в країні немає ГМ-кукурудзи, не зареєстрований жодний сорт, хоча, за інформацією Американської торгової палати, неофіційні перевірки свідчать про наявність ГМ-сої у 70% досліджуваних зразків, та 30% зразків кукурудзи.  Для того, щоб швидко вивести це питання з тіні можна запровадити спрощену процедуру реєстрації сортів (без випробувань, аналізів тощо), які вже внесені у постійний список ЄС чи ОЕСР, як безпечні.

Але й потрібно сформулювати своє, українське чітке державне ставлення до питання ГМ-технологій – створити  спеціальну комісію з питань всебічного дослідження впливу ГМО на здоров’я людини, яка складатиметься із представників МОЗ, МінАПК, аграрних асоціацій, вчених та міжнародних експертів. Хочемо бути лідерами? Треба мати найсвіжіші наукові дані.

Досить податкових змін

Останнє і, мабуть, найголовніше.  Ми маємо припинити практику щомісячного внесення змін до Податкового кодексу. Уряд має зрозуміти, що для того, аби в наше сільське господарство, як в будь-яку галузь будь-якої країни, прийшли великі іноземні гроші, податкова система має бути стабільною та вигідною для інвестора. І це не мої слова. Це сформулював ще Адам Сміт у далекому 1776 році.

Читайте срочные новости и самые интересные истории в Viber и Telegram Нового Времени.
ПОДПИШИТЕСЬ НА РАССЫЛКУ   Владимир Макар   И ЧИТАЙТЕ ТЕКСТЫ ИЗБРАННЫХ АВТОРОВ КАЖДЫЙ ВЕЧЕР В 21:00
     
Если вы нашли ошибку в тексте, выделите ее мышью и нажмите Ctrl+Enter

Читайте также

Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

Подписка на новости
     
Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.