22 июля 2017, суббота

Нужно ли терпеть отключение горячей воды

комментировать
Обмеження газопостачання з боку Росії за борги створили загрозливу ситуацію перед опалювальним сезоном. За найгіршого сценарію нас очікує повторення «Алчевська-2006»

За оптимістичного сценарію ми можемо розраховувати на теплу зиму, температуру у квартирах +12+14 та необхідність взимку відбирати транзитний газ, який буде йти до ЄС.

Оптимістичні заяви уряду про можливість пройти опалювальний сезон без російського газу наштовхуються на песимістичні заяви уряду про необхідність закупити у Росії до початку зими іще 6-7 млрд. куб. м газу. Власне, такі заяви демонструють відсутність цілісної енергетичної стратегії уряду.

Якщо розглядати шляхи вирішення проблеми або попередження катастрофічної зими, то можна виокремити декілька реалістичних варіантів. Фантастичні варіанти, якими є масовий перехід «газових» ТКЕ на вугілля, торф, пелети чи дрова, установлення у всіх квартирах індивідуального опалення, переходу на електричне опалення – краще не розглядати. Адже навіть якби було можливим зараз технічно виконати подібні роботи, то це означало би крах енергосистеми України.

Люди їм платять зарплату за те, щоб вони не розповідали, що треба «потерпіти», відключали їм гарячу воду і тепло, а робили все для того, щоб газ і тепло були у наших помешканнях

Перший і найбільш оптимальний шлях – це сісти за круглий стіл із «Газпромом», погасити існуючу заборгованість за газ, домовитися про ціну на газ та без проблем пройти опалювальний сезон. Ніхто не каже, що домовлятися буде легко. І лише після цього можна продовжувати проводити роботи щодо зменшення споживання російського та вітчизняного газу, реалізовувати енергоефективні роботи у ЖКГ, переводити на альтернативні джерела енергії споживачів.

Для «гарячих голів» і тих, хто страждає надзвичайним оптимізмом слід зрозуміти, що енергетична система України у питанні зимового опалення практично на 90% залежна від природного газу. І замінити один вид енергії на інший – вугілля, брикети, торф, біогаз, енергія вітру і сонця, інші види альтернативних джерел – протягом двох-трьох місяців до опалювального сезону абсолютно нереально. І хто буде стверджувати протилежне – той свідомо штовхатиме систему централізованого опалення до колапсу.

Ба, більше – неможливо буде провести заміну і до наступного опалювального сезону 2015-2016 рр.

Власне, приклад відключення від гарячого водопостачання у Києві став доволі показовим, коли влада використовує складну політичну, економічну та військову ситуацію для формування серед населення думки про необхідність «перетерпіти» тимчасові незручності. При цьому слід зауважити, що влада замість населення вирішила, що потрібно «потерпіти».

Схожа ситуація буде і взимку, коли обіцяють також обмежити постачання тепло і також з метою «потерпіти».

Дивує лише одне. Прем’єр Яценюк, міністр енергетики Продан і голова «Нафтогазу» Коболев є найманими менеджерами, яким платять зарплату люди, які сидять без гарячої води і можуть опинитися взимку у квартирах із температурою +12+14. І люди їм платять зарплату за те, щоб вони не розповідали, що треба «потерпіти», відключали їм гарячу воду і тепло, а робили все для того, щоб газ і тепло були у наших помешканнях. І населення немає цікавити як це вони зроблять. Отже, опалювальний сезон іще не почався, а Яценюк, Продан і Коболев уже не справляються із своїми обов’язками.

Якщо більшість киян реалізують своє бажання мати гарячу воду і будуть змушені вмикати обігрівачі і бойлери взимку, то багато споживачів повинні готуватися до «романтичних» вечорів при свічках і без електроенергії зранку та ввечері

Наразі столична влада у шляхах вирішення проблеми тепла і гарячої води нічим не відрізняється від центральної. Особливо цинічно виглядали поради мерії Києва мешканцям встановлювати бойлери для нагріву води. При цьому можна згадати іще свіжий приклад вересня-жовтня 2013 року, коли різке похолодання змусило людей вмикати прилади обігріву, що у 1,5 рази збільшило навантаження на систему «Київенерго» із 1200 до 1800 МВт. Це збільшило кількість автоматичних відключень споживачів.

У січні-лютому 2014 року люті морози призвели до того, що у напруга у мережі «падала», а разом із нею помешканнях багатьох киян опинялися у «час пік» із 18.00 до 22.00 без електроенергії.

Якщо більшість киян реалізують своє бажання мати гарячу воду і будуть змушені вмикати обігрівачі і бойлери взимку, то багато споживачів повинні готуватися до «романтичних» вечорів при свічках

У цьому ж руслі можна згадати іще одну пораду прем’єра Яценюка про перехід на електричне опалення замість газового. Проте такий крок може поставити споживача взимку у «незручне» становище. Адже зовнішні електричні мережі не готові до масового переходу населення на електричні котли. Іще гірше те, що через рік-два тарифи на електроенергію зростуть і якщо зараз опалювати газом і так удвічі дешевше, аніж електрикою, то із підвищенням тарифів електрообігірів буде для споживача «золотим».

Водночас саме такі «дрібні» і неефективні пропозиції влади роздмухують і подають як боротьбу із залежністю від російського газу, кроки до енергоефективності та економії енергоресурсів. Тим паче, що із 10 млрд. кубометрів газу для потреб ТКЕ лише 0,5 млрд. використовується для гарячого водопостачання.

При цьому, до речі, ніхто не згадує, що цілодобове гаряче водопостачання в Україні практично було лише у Києві. В інших містах люди давно перейшли на бойлери, автономний підігрів води і – увага – більшість населення продовжувала просто жити без гарячого водопостачання.

Боротися із монополізмом «Газпрому», залежністю від російського газу обов’язково потрібно, але не за рахунок терпіння і здоров’я пересічних людей. Адже просте скорочення поставок газу усім категоріям споживачів – це не енергоефективність і не економія. Це банальна псевдо-енергоефективність: у будинках все одно буде холодно, а ризик аварійних ситуацій на теплотрасах нікуди не зникне. 

Читайте также

Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

Подписка на новости
     
Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.