18 октября 2017, среда

Шесть причин, почему прокуратура остается продажной

комментировать
Прокуратура всегда была в оппозиции к реформам, пытаясь сохранить свои широкие полномочия

У одному з останніх інтерв’ю пан Ярема надав, здавалося б, суб’єктивну оцінку про невелику користь з Національного антикорупційного бюро і ніби-то нелогічність створення його як самостійного органу.

Але ви помиляєтесь, якщо думаєте, що це його особиста думка, а зміна Генпрокурора одразу все виправить: пан Ярема оголосив позицію прокуратури.  

Системну позицію органу, який намагається зберегти недемократичні повноваження та втримати контроль над ключовими органами державної влади через можливість здійнювати розслідування проти вищих посадових осіб.

Наведу факти, чому ключовий правоохоронний орган, у якого було більш 20 років, щоб довести свою ефективність та відданість ідеям справедливості – не зумів цього зробити.  

1) Прокуратура завжди була в опозиції до реформ, бо виступала за збереження і розширення своїх широких повноважень.

Йдеться про права, які дають можливість втрутитись у будь-яку справу з “жирною” земельною ділянкою в інтересах ніби-то “держави”, або для оспорення власності якогось прибуткового підприємства, в інтересах тої-таки “держави”.

Так само, як ще недавно “компромісний” Генпрокурор потягнув на дно пана Ющенка, ця система потягне будь-яку владу.  В тому числі сьогоднішню

З часу прийняття Конституції прокуратура всіляко шукала можливості розширити свої повноваження.  І в 2004 році завдяки потужному лоббі в парламенті через зміни до Конституції їм вдалося повернути заповітні права.

Більше того, в 2011 році українська прокуратура в унісон з російською делегацію навіть пролобіювала шкідливу Рекомендацію Ради Європи.

2) На папері прокуратура здійснює свої функції “з метою захисту прав і свобод людини” (стаття 1 Закону Про прокуратуру). 

Але насправді їм це погано вдається.  З року в рік системні порушення прав людини погіршуються, а такі міжнародні організації як Amnesty International вказують, що існуюча система, де прокурори розслідують скарги про порушення прав людини, не працює.

3) Архаїчна структура.  Парадоксально, але ключовою проблемою є організація самої прокуратури.  І хоча багато років міжнародні інституції звертали увагу на важливість запровадження спеціалізації прокурорів, тобто за професійними знаннями, - цього зроблено не було.

4)  Мислення статистикою, а не позитивним соціальним ефектом.  Награбоване має бути повернуто, а “погані хлопці” сидіти.  Ось проста формула виміру успіху, від якого залежатиме рівень довіри населення.  А з маніпуляціями статистичними показниками про “оголошення про підозру тисячам корупціонерів” потрібно покінчити.

5)  “Інформація фільтрується!”  Децентралізація, оголошена прем’єр-міністром, має торкнутися і прокуратури.  На одному з прийомів я спитав співробітника обласної прокуратури, чому арешт і допит однієї восокопосадової особи не можна використати для пошуку ще 10 пов’язаних з ним корупціонерів.  На що отримав відповідь:  інформація, отримана на допиті, фільтрується і жоден прокурор її не пустить в хід без дозволу зверху.

6)  Нездатність до самоочищення.  Цей принцип глибоко вкорінився у корпоративній культурі.  Свого не здадуть.  А тому п’яний прокурор на краденій машині – це абсолютна закономірність закритої системи.  І всього лиш вершина корупційного айзберга.

Так само, як ще недавно “компромісний” Генпрокурор потягнув на дно пана Ющенка, ця система потягне будь-яку владу.  В тому числі сьогоднішню.

А тому наступний Генеральний прокурор повинен мати одну мету:  створити орган кримінальних переслідувань міжнародного зразка.  Новий і самостійний.  Це чи не вперше буде справді в інтересах прав і свобод громадян.

Читайте срочные новости и самые интересные истории в Viber и Telegram Нового Времени.
ПОДПИШИТЕСЬ НА РАССЫЛКУ   Назар Федорчук   И ЧИТАЙТЕ ТЕКСТЫ ИЗБРАННЫХ АВТОРОВ КАЖДЫЙ ВЕЧЕР В 21:00
     
Если вы нашли ошибку в тексте, выделите ее мышью и нажмите Ctrl+Enter

Комментарии

1000

Правила комментирования
Показать больше комментариев
Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу: nv-opinion@nv.ua

Мнения ТОП-10

Читайте на НВ style

Последние новости

Подписка на новости
     
Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Все материалы раздела Мнения являются личным мнением пользователей сайта, которые определены как авторы опубликованных материалов. Все материалы упомянутого раздела публикуются от имени соответствующего автора, их содержание, взгляды, мысли не означают согласия Редакции сайта с ними или, что Редакция разделяет и поддерживает такое мнение. Ответственность за соблюдение законодательства в материалах раздела Мнения несут авторы материалов самостоятельно.